Episcopia Severinului și Strehaiei - Octombrie 2020

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în Duminica a XXII-a după Rusalii, bucurându-se de prezenţa ierarhului nostru, Părintele Episcop Nicodim, care va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin.

Publicat în Știri religioase

Joi, 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi îşi va sărbători hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, mănăstirea având şi hramul "Sfânta Treime".

Publicat în Știri religioase

În dimineața zilei de 27 octombrie 2020, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește pe Sfântul Dimitrie Basarabov, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia mehedințeană Cujmir I.

Publicat în Știri religioase

În ziua de 26 octombrie 2020, în ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia mehedințeană Devesel. Vizita chiriarhală a fost prilejuită de hirotonia unui nou preot pentru comunitatea locală dar și de pensionarea preotului Grecu Ion care a slujit la această parohie timp de 33 de ani.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 24 octombrie, când Biserica Ortodoxă îl serbează pe Sfântul Mare Mucenic Areta, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, oficiază Sfânta Liturghie la mănăstirea Vodița. În cadrul slujbei euharistice, tânărul teolog Pădureanu Daniel va fi hirotonit întru diacon.

În duminica a XXIII -a după Rusalii,  ierarhul mehedinţenilor va săvârşi Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin.

Şi în cadrul acestei Liturghii va fi săvârşită Taina Hirotoniei întru diacon a tânărului Smărăndoiu Georgian.

Marele praznic al Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir îl va găsi pe Preasfinţitul Nicodim slujind Sfânta Liturghie în biserica parohiei Devesel, unde părintele diacon Pădureanu Daniel va fi hirotonit preot pe seama acestei parohii.

Marţi, 27 octombrie, de praznicul Sfântului Dimitrie Basarabov, Preasfinţitul Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la Parohia Cujmir, unde va hirotoni preot pe diaconul Smărăndoiu Georgian pe seama parohiei Cujmir I.

Preasfinția Sa va fi înconjurat la slujbele euharistice de un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile muzicale vor fi date de membri grupurilor psaltice de la Catedrala Episcopală.

Publicat în Știri religioase

Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, din perioada 25-27 octombrie 2020, are loc anul acesta în condiţii diferite, impuse de restricțiile sanitare cauzate de pandemia Covid 19 din România.

Astfel, participarea la sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor (prăznuit la 27 octombrie), organizată de Patriarhia Română şi Arhiepiscopia Bucureştilor, se va desfășura anul acesta în condiții de maximă precauție, ordine și protecție, sub semnul respectării riguroase a normelor igienico-sanitare, impuse de starea de alertă specială în care se află acum municipiul București.

Publicat în Comunicate

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în Duminica a XX-a după Rusalii, bucurându-se de prezenţa ierarhului nostru, Părintele Episcop Nicodim, care va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin. În cadrul evenimentului liturgic, după o veche rânduială, va fi săvârşită Sfânta Taină a Cununiei tânărului teolog Nicolae Marin.

Publicat în Știri religioase

Miercuri, 14 octombrie 2020, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește pe Preacuvioasa Maică Parascheva de la Iași, mănăstirea mehedințeană Gura Motrului și-a serbat hramul.

Publicat în Știri religioase

Miercuri 14 octombrie 2020 când Biserica Ortodoxă Română face pomenirea Sfintei Cuvioase Paracheva, Sfânta Mănăstire Gura Motrului din Episcopia Severinului și Strehaiei își va serba hramul. Slujba de hram va fi săvârșită de Preasfințitul Părinte Nicodim, întâistătătorul Episcopiei Severinului și Strehaiei alături de un ales sobor de preoți și diaconi.

Publicat în Știri religioase

În duminica a 21-a după Rusalii biserica parohiei Calea Hinovei din localitatea Șimian, a îmbrăcat straie de sărbătoare primind vizita Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei care a slujit aici Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.

Pagina 1 din 2