Corul Kinonia

Corul bărbătesc Kinonia a luat fiinţă în luna august 2005 (Temei nr. 1006/24.08.2005), având ca scop înviorarea vieţii muzicale corale în Drobeta Tr. Severin, spre lauda lui Dumnezeu şi bucuria ascultătorilor.

Numele corului provine de la termenul grecesc “kinonia” care se traduce prin “comuniune”, şi, într-adevăr, muzica este cea mai în măsură să realizeze prin cântec comuniunea dintre oameni.

Corul Kinonia are în componenţa sa corişti angajaţi ai Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei– clerici şi mireni – studenţi teologi, cântăreţi ai Catedralei Episcopale din Drobeta Tr. Severin, precum şi studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Dirijorul corului este Pr. Iulian Pruiu, secretar eparhial în cadrul Episcopiei Severinului și Strehaiei.

Anual, corul Kinonia susţine concerte în Drobeta Tr. Severin şi în alte localităţi din ţară, cu ocazia celor două mari sărbători – Naşterea şi Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, precum şi a altor evenimente culturale.

Acest ansamblu coral abordează un repertoriu variat: creaţii corale religioase, populare şi patriotice, cântece populare autentice din Mehedinţi. Corul Kinonia îşi propune, de asemenea, redescoperirea cântecelor şi a vechilor tradiţii populare şi în mod special a cântului şi repertoriului bisericesc de origine bizantină, prin punerea în valoare a cântărilor psaltice ale marilor protopsalţi români: Macarie Ieromonahul, Anton Pann, Dimitrie Suceveanu, Nectarie Protopsaltul, Amfilohie Iordănescu, Neagu Ionescu, Ioan Zmeu,Victor Ojog etc., dar şi a repertoriului bizantin grecesc.

Toate concertele susţinute la Drobeta Tr. Severin de corul Kinonia au fost transmise în direct la Postul Radio „Lumina” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Evenimente mai importante:
  • Concerte de colinde în 2005 şi 2006, în direct la postul local de televiziune: „Datina TV”
  • Concerte de colinde realizate anual la sarbatoarea Sf. Ştefan în oraşul Orşova la biserica Sf. Nicolae.
  • Concert de colinde realizat anual la Manastirea Vodiţa în ziua de 26 decembrie.
  • 18 decembrie 2005 – Concert de colinde: „Hristos se naşte, slăviţi-L” – Palatul Cultural „Theodor Costescu”.
  • 24 aprilie 2006 – în sala Palatului Cultural „Theodor Costescu”Concert de Sf. Paşti intitulat: „Veniţi de primiţi Limină”
  • În perioada 26-28 mai a avut loc pelerinajul Corului Kinonia la Mănăstirile din Gorj, Dolj, Vâlcea şi Argeş.
  • În 22 septembire 2006 – corul Kinonia a susţinut la Teatrul Naţional din Craiova spectacolul intitulat: „Întâlnire cu Sfântul Nicodim”, realizat în colaborare cu actorii Teatrului Naţional din Craiova.
  • În 24 septembrie 2006, împreună cu Grupul Psaltic al Catedralei Mitropolitane din Craiova, a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie de la Tismana, cu ocazia împlinirii a 600 de ani de la „naşterea în ceruri” a Sfântului Nicodim de la Tismana – ocrotitorul Olteniei.
  • Cu prilejul Simpozionului dedicat Sf. Nicodim, în 15 decembrie 2006, Corul Kinonia a reeditat la Drobeta Tr. Severin, spectacolul intitulat: „Întâlnire cu Sfântul Nicodim”, iar în 16 decembrie concertul „Hristos se naşte, slăviţi-L!”.
  • În 22 aprilie 2007, concert cu ocazia Sărbătorii Sf. Mare Mucenic Gheorhe – ocrotitorul Severinului, susţinut de corul Kinonia (patrea I) şi de Formaţia „Psalmodia” a Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti (patrea a II-a). Cu ocazia acestui eveniment s-au realizat şi 2 DVD-uri video cu acest eveniment. (anexa 7.)
  • 16 decembrie 2007 - Concert de Craciun - 2 mai 2008 - Concertul de Sfintele Paşti „Veniţi de Primiţi Lumină!”
  • În 28 mai 2008 participarea corului Kinonia în colaborare cu Ansamblul „Game”(conducerea muzicală Prof. Univ Dr. Alexandru Matei), în concert în cadrul Săptămânii Muzicii Contemporane – Bucureşti 23-30 mai 2008, organizat la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti. (anexa 8.)
  • 27 iulie 2008 - Corul Kinonia împreună cu membrii Grupului psaltic al Catedralei Mitropolitane a dat răsunsurile la Sf. Liturghie cu ocazia Întronizării noului Mitropolit al Olteniei, Î.P.S. Dr. Irineu Popa.
  • Concete de colinde: „La legănelul de Argint”- 20 Drobeta Tr. Severin şi 21 decembrie 2008 la Caransebeş
  • 23 aprilie 2009 – Concert ce cântece corale susţinut de corul Kinonia cu ocazia Hramului Catedralei Episcopale şi a mun. Drobeta Tr. Severin
  • 7 decembrie 2009 - Lansarea CD-ului: “Paraclisul Cuv. Nicodim cel Sfinţit de la Tismana”
  • Concerte de colinde - „Colindul Sfânt Şi Bun”:
  • 18 decembrie 2009 Concert Mărăşeşti
  • 19 decembrie 2009 Concert Drobeta Tr. Severin
  • 20 decembrie 2009 Concert Caransebeş
  • 25 decembrie – Corul Kinonia a participat împreuna cu P.S. Nicodim la Slujba Privegherii Sf. Nicodim la Manastirea Tismana.
  • 1 aprilie 2010 – Mini-concert Muzeul Porţile de Fier din Drobeta Tr. Severin
  • 28 martie 2010 - Concert în perioada Triodului – de Florii
  • 23 aprilie 2010 Concertul de Sfintele Paşti „Veniţi de Primiţi Lumină!”