Marți, 08 Noiembrie 2022 17:04

Ziua Jandarmeriei Române a fost sărbătorită la Drobeta Turnu Severin

(1 Vot)

Marți, 8 noiembrie 2022, când Biserica Ortodoxă Română sărbătorește Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Jandarmii mehedințeni și-au sărbătorit patronii spirituali, pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil.

Biserica primelor veacuri creștine a stabilit ziua de 8 noiembrie ca sărbătoare închinată Sfinților Arhangheli Mihail si Gavriil, conducătorii oștilor cerești, care simbolizează lupta pentru dreptate, dar și un model spiritual pentru toți jandarmii.

Astfel, la sediul Jandarmeriei Mehedinți, o delegație din partea Episcopiei Severinului și Strehaiei formată din Părintele Inspector bisericesc Ionuț Ștefan, părintele consilier Ionuț Raicu și părintele protoiereu Ionuț Semenescu au oficiat în curtea Jandarmeriei o slujbă de mulțumire și binecuvântare a sediului Jandarmeriei Mehedinți în prezența comenzii și a cadrelor unității.

Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil sunt patronii spirituali ai Jandarmeriei Române, începând cu anul 1940.
Cei doi conducători ai oștilor cerești sunt simboluri ale luptei împotriva răului: Mihail reprezintă „legea”, pe care o apără cu sabia focului, iar Gavriil este „ordinea” – firescul, bunătatea, pacea.

Citit 649 ori

« Aprilie 2024 »