Vineri, 30 Iulie 2021 11:11

Slujiri ale Preasfinţitului Nicodim în acest sfârşit de săptămână

Sâmbătă, 31 iulie, credincioşii parohiei Godeanu vor primi în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Episcopul mehedinţean, care îşi are obârşia în acest sat, va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească la biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din localitate, având alături un sobor de preoţi şi diaconi.

După Sfânta Liturghie Preasfinţitul Nicodim va oficia slujba de Parastas la 40 de zile de la trecerea la Domnul a vrednicului de pomenire Pr. Grigore Petrescu. Părintele Grigore Petrescu a trecut la cele veşnice în ziua Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul, din anul Domnului 2021 după o îndelungată suferinţă.

*******

Duminică, 1 august, Preasfinţitul Părinte Nicodim va săvârşi Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin. În această duminică începe Postul Adormirii Maicii Domnului ce ţine până pe 15 august. Postul acesta (popular - al Sântă-Măriei), care precedă sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, e rânduit de Biserică spre aducerea aminte de virtuţile alese ale Sfintei Fecioare şi de postul cu care ea însăşi, după tradiţie, s-a pregătit pentru trecerea la cele veşnice.

Evanghelia duminicii face amintire de vindecarea slăbănogului din Capernaum. Mântuitorul Hristos, intrând într-o casă din Capernaum, vindecă un paralizat. Patru oameni îl aduc pe o targa, iar El, văzând credinţa lor, i-a zis aceluia: „Îndrăzneşte, fiule! Iertate sunt păcatele tale!” Urmează arhicunoscuta contestare din partea iudeilor: „Pentru ce vorbeşte Acesta astfel? El huleşte. Cine poate ierta păcatele fără numai unul Dumnezeu?” (Mc. 2, 7) Domnul Hristos, însă, nu intră în dispută cu ei. Le arată numai semnul puterii Sale: „Scoala-te, ia-ţi patul tău şi mergi la casa ta.” Ca sa înţeleagă cu toţii „că putere are Fiul Omului pe pământ a ierta păcatele”, a tămăduit pe paralizat chiar în faţa lor.

Citit 1222 ori Ultima modificare Vineri, 30 Iulie 2021 11:25

« Martie 2024 »