Vineri, 26 August 2022 17:47

Slujbă arhierească și hirotonie de preot în parohia Jirov

La parohia Jirov din protopopiatul Strehaia, va poposi în Duminica a XI-a după Rusalii Chiriarhul locului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei. Ierarhul mehedinţean va săvârşi aici Sfânta Liturghie şi, cu acest prilej, va adăuga în rândurile preoţilor mehedinţeni un nou slujitor al Sfântului Altar.

După ce a primit treapta diaconiei, părintele Purcel Gheorghe Petrică va fi chemat duminica aceasta la slujirea deplină a lui Hristos, primind pe creştet mâinile arhiereului locului, care îi va dărui harul apostolic al Preoţiei şi apoi îi va înmâna însemnele împuternicirii sale în această misiune: Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheia bisericii.

Taina Hirotoniei va avea loc în cadrul Sfintei Liturghii, înaintea credincioşilor parohiei Jirov, în prezenţa cărora viitorul părinte al comunităţii va rosti solemn mărturisirea de credinţă ortodoxă.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele protoiereu Gheorghe Popescu va da citire actului de instalare a noului preot, proaspătul hirotonit devenind oficial paroh al bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”.

Citit 1043 ori Ultima modificare Vineri, 26 August 2022 17:51

« Aprilie 2024 »