Joi, 27 Iulie 2023 23:13

Sfântul Pantelimon prăznuit la Mănăstirea Baia de Aramă

(1 Vot)

În ziua de pomenire a Sfântului Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon, doctor fără de arginţi, Mănăstirea Baia de Aramă a primit în mijlocul ei pe Preasfințitul părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, care a săvârșit aici Sfânta Liturghie.

Înainte de slujba euharistică ierarhul mehedințean a rasoforit pe maica Pantelimona.

Răspunsurile liturgice au fost date de membrii grupului „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

În cuvântul de învățătură Preasfinția sa a vorbit celor prezenți la slujbă despre smerita cugetare: „la început se cuvine ca omul să se deprindă cu smerita cugetare. După măsura întăririi în smerita cugetare, sufletul dobândește smerenia, fiindcă starea inimii atârnă totdeauna de gândurile care s-au împropriat minții. Iar atunci când lucrarea omului e adumbrită de harul dumnezeiesc, smerită a cugetarea și smerenia încep a se naște din belșug și a se spori una pe alta”.

Sfântul Pantelimon, pe numele păgân Pantoleon, (n. 275 d.Hr. – 305 d.Hr.) a fost un martir din orașul Nicomidia al Bitiniei în timpul persecuției lui Dioclețian. El este considerat în Bisericile Orientale drept unul dintre Doctorii fără de arginți. Este unul dintre cei mai populari sfinți ortodocși, fiind invocat deseori de cei în suferințe ca tămăduitor.

Articol scris de Arhid. Nicolae Marin

Citit 709 ori Ultima modificare Joi, 27 Iulie 2023 23:15