Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 16:49

Slujba de sfințire a Aghesmei Mari și în Episcopia Severinului și Strehaiei

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Azi, 06 ianuarie 2018, zi importantă pentru noi toți, în care Mântuitorul Iisus Hristos a primit Botezul în râul Iordanului, Preasfințitul Părinte Nicodim, episcop al Severinului și Strehaiei, după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie oficiată la Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu-Severin , a mers în procesiune până la Portul Fluvial din Severin, fiind înconjurat de preoții și credincioșii Catedralei Episcopale.

Pe tot parcursul procesiunii s-au adăugat preoți și credincioși de la alte parohii ale orașului, în glas de cântări bisericești care vestesc această minunată sârbătoare.

Ajunși în port, Preasfințitul a fost întâmpinat de numeroase persone care au venit într-un număr foarte mare pentru a lua parte la slujba de sfințire a Aghesmei Mari, dar și pentru a lua aghiasmă, dat fiind faptul că aceasta se sfințește o singură dată pe an.

După slujba de sfințire, Preasfințitul Părinte Nicodim a sfințit și fluviul Dunărea, după care a aruncat o cruce în fluviu, iar cel care a reușit să o prindă a fost un severinean curajos, care nu s-a temut de apele reci ale fluviului. La sfârșitul întregii ceremonii, Preasfințitul Părinte Nicodim le-a vorbit celor prezenți despre marea sărbătoare a Botezului Mântuitorului și a ținut să mulțumească tuturor celor care s-au ocupat cu organizarea acestei minunate ceremonii.

foto: Aurel-Marian-Augustin Gherghinescu

Citit 2169 ori Ultima modificare Sâmbătă, 06 Ianuarie 2018 16:54

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Iunie 2020 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube