Miercuri, 19 Decembrie 2018 12:00

La reşedinţa episcopală a avut loc întâlnirea cu reprezentanţii presei scrise şi audio-vizuale din Mehedinţi

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Miercuri, 19 decembrie 2018, la ora 10.00, a avut loc întâlnirea Preasfinţitului Părinte Nicodim cu reprezentanţii presei scrise şi audio-vizuale, la reşedinţa episcopală din Drobeta Turnu Severin.

În cadrul acestei întâlniri, Presfinţitul Părinte Nicodim a dat citire pastoralei la Naşterea Domnului care conţine mesajul de Crăciun şi Anul Nou al arhipăstorului nostru către mehedinţeni.

Preasfinţitul Părinte vorbeşte credincioşilor despre Taina Întrupării Cuvântului lui Dumnezeu, a Mântuitorului Hristos. Sfântul Ioan Evanghelistul spune la începutul Evangheliei sale: „Cuvântul era lumina cea adevărată, Care luminează pe tot omul ce vine în lume.(...) Şi Cuvântul trup S-a făcut şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui…” (Ioan 1, 9;  14). Cuvântul sau Logosul, cum se spune în limba greacă, este Pruncul Iisus Hristos, Cel născut în peştera din Betleem. El, Cuvântul, Fiul lui Dumnezeu, Care participase la creaţie, Logosul, vine ca Mesia, ca Răscumpărător, ca să ridice blestemul datorat păcatului neascultării, săvârşit de Adam şi Eva în Rai. Prin naşterea din Fecioara Maria, care fusese adumbrită de la Duhul Sfânt, Fiul lui Dumnezeu, Unul din Treime, acceptă să ia asupra Sa păcatele oamenilor şi aduce răscumpărarea, Împăcarea cu Dumnezeu.

Sfântul Ioan Metafrastul reliefează importanţa întrupării Unuia din Treime: “Care este iconomia venirii lui Hristos? Reîntoarcerea firii noastre la ea însăşi şi restaurarea ei.”

De asemnea ierarhul a transmis binecuvântări pentru noul an: “Fiecare dintre noi, cu smerenie şi din adâncul inimilor noastre, să ne rugăm pruncului Iisus Hristos: “Hristoase, Lumina cea adevărată, Care luminezi și sfințesti pe tot omul ce vine în lume, să se însemneze peste noi lumina Feței Tale, ca într-însa să vedem lumina cea neapropiată. Îndreptează pașii noștri spre lucrarea poruncilor Tale, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale și ale tuturor Sfinților Tăi. Amin.”

Cu prilejul sărbătorilor Naşterii, Tăierii Împrejur şi Botezului Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, vă doresc tuturor multă sănătate şi bucurii duhovniceşti, iar în anul care vine să aveţi parte de linişte, odihnă sufletească, împliniri şi mult ajutor de la Bunul Dumnezeu.

Să trăţi cu toţii întru mulţi şi binecuvântaţi ani!”

Evenimentul a continuat cu primirea unui grup de mici colindători de la Liceul de Artă "I. Şt. Paulian" din Drobeta Turnu Severin, care au vestit prin cântec Întruparea Domnului Iisus Hristos, la plinirea vremii: “Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege, Ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea.” (Galateni 4: 4-5).

Citit 3353 ori Ultima modificare Miercuri, 19 Decembrie 2018 12:27

Media

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Septembrie 2022 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube