Duminică, 12 Ianuarie 2020 23:39

Festivalul internaţional de literatură "Mihai Eminescu" se va desfăşura la Severin în perioada 14-15 ianuarie

(1 Vot)

Şi anul acesta Festivalul internaţional de literatură "Mihai Eminescu", aflat la a XXX-a ediţie, îşi deschide lucrările în data de 14 ianuarie. El se va desfăşura pe parcursul a două zile în mai multe locaţii: Mănăstirea "Sfânta Ana" din Orşova, Palatul Culturii "Teodor Costescu" şi Muzeul Regiunii "Porţilor de Fier".

Prima zi a manifestărilor va avea loc la Mănăstirea "Sfânta Ana" şi va debuta la ora 12.30 cu o slujbă de pomenire, urmată de decernarea premiilor "Eminescu" şi "Pamfil Şeicaru" personalităţilor invitate din Mehedinţi, Dolj, Vâlcea, Bucureşti, Baia Mare, Republica Moldova şi Serbia.

Festivitatea oficială de deschidere a lucrărilor se va desfăşura la Palatul Culturii "Teodor Costescu" din Drobeta Turnu Severin în ziua de 15 ianuarie, ora 10.30. În deschiderea acestui eveniment va vorbi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, iar corul "Kinonia" va susţine un moment artistic. Repertoriul va conţine o suită de cântări pe versuri de Mihai Eminescu.

Vor urma alocuţiunile autorităţilor locale şi ale altor invitaţi, apoi vor continua momentele culturale care compun programul acestui eveniment. Dintre ele amintim:

Colocviu "Ziua Culturii Naţionale. Omagiul lui Mihai Eminescu";

Decernarea premiilor EMINESCU şi HYPERION;

Lansare de cărţi. Volum omagial. Periplu poetic;

Depunerea unei jerbe de flori la statuia lui Mihai Eminescu.

La orele 14.30 manifestările vor continua la Muzeul Regiunii "Porţilor de Fier" cu Simpozionul "Valori culturale româneşti", o expoziţie muzeală şi lansarea volumului omagial.

Organizatorii acestui eveniment sunt: Consiliul Judeţean Mehedinţi, Primăria Drobeta Turnu Severin, Centrul Cultural "Nichita Stănescu", Palatul Culturii "Teodor Costescu", Muzeul Regiunii "Porţilor de Fier", Fundaţia Culturală "Lumina", Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport.

Citit 2894 ori Ultima modificare Duminică, 12 Ianuarie 2020 23:50

« Martie 2024 »