Miercuri, 15 Ianuarie 2020 12:19

A XXX-a ediţie a Festivalul internaţional de literatură "Mihai Eminescu" s-a desfăşura la Severin în perioada 14-15 ianuarie

Şi anul acesta Festivalul internaţional de literatură "Mihai Eminescu", aflat la a XXX-a ediţie, şi-a deschis lucrările în data de 14 ianuarie. El s-a desfăşurat pe parcursul a trei zile în mai multe locaţii: Mănăstirea Sfânta Ana din Orşova, Palatul Culturii "Teodor Costescu" şi Muzeul Regiunii "Porţilor de Fier".

La Mănăstirea “Sfânta Ana” din municipiul Orşova manifestările au debutat la ora 12.30 cu o slujbă de pomenire, urmată de decernarea premiilor "Eminescu" şi "Pamfil Şeicaru" personalităţilor invitate din Mehedinţi, Dolj, Vâlcea, Bucureşti, Baia Mare, Republica Moldova şi Serbia.

Festivitatea oficială de deschidere a lucrărilor s-a desfăşurat la Palatul Culturii "Teodor Costescu" din Drobeta Turnu Severin în ziua de 15 ianuarie, începând cu ora 10.30. În deschiderea evenimentului, corul "Kinonia" al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a susţinut un moment artistic cu un repertoriu format dintr-o suită de cântări pe versuri de Mihai Eminescu.

În sesiunea de comunicări, cuvântul de deschidere a revenit Preasfinţitului Părinte Nicodim care a elogiat personalitatea şi rolul poetului Mihai Eminescu pentru cultura românească. Preasfinţia Sa a scos în evidenţă că Familia, Şcoala şi Biserica au fost factori definitorii în formarea caracterului poetului naţional, iar poemul alcătuit la moartea lui Aron Pumnul ("La mormântul lui Aron Pumnul" apărută în broșura "Lăcrămioarele învățăceilor gimnagiaști" la 12.01.1866) îl consacră ca un om cu mari daruri pentru poezie. Adevăratul său debut literar are loc când revista Familia îi publică poezia "De-aș avea", semnată Mihai Eminescu. Poezia este însoțită de nota lui Iosif Vulcan, "nașul" literar al poetului.

Au urmat cuvântările reprezentanţilor instituţiilor culturale care s-au implicat în organizarea acestui eveniment şi ale altor invitaţi: eminescologi, profesori şi istorici. Apoi au continuat momentele culturale care au compus programul acestui eveniment. Dintre ele amintim:

Colocviu "Ziua Culturii Naţionale. Omagiul lui Mihai Eminescu";

Decernarea premiilor EMINESCU şi HYPERION;

Lansare de cărţi. Volum omagial. Periplu poetic;

Depunerea unei jerbe de flori la statuia lui Mihai Eminescu.

La orele 14.30 manifestările au continuat la Muzeul Regiunii "Porţilor de Fier" cu Simpozionul "Valori culturale româneşti", o expoziţie muzeală şi lansarea volumului omagial.

Organizatorii acestui eveniment au fost: Consiliul Judeţean Mehedinţi, Primăria Drobeta Turnu Severin, Centrul Cultural "Nichita Stănescu", Palatul Culturii "Teodor Costescu", Muzeul Regiunii "Porţilor de Fier", Fundaţia Culturală "Lumina", Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport.

Citit 1948 ori Ultima modificare Miercuri, 15 Ianuarie 2020 13:29

« Martie 2024 »