Vineri, 08 Iulie 2022 22:32

Slujiri arhiereşti la acest sfârşit de săptămâna

Credincioşii din comuna mehedinţeană Godeanu sunt aşteptaţi sâmbătă, 9 iulie, la  biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, unde va fi  oficiată Sfânta Liturghie de către Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, având alături un sobor de preoţi şi diaconi.

Părintele paroh Nicolae Oproiu face deosebită chemare membrilor comunităţii păstorite în vederea participării în număr cât mai mare la întâlnirea de suflet şi la comuniunea liturgică ce va încununa ziua de bucurie duhovnicească.

******

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în Duminica a IV-a după Rusalii, bucurându-se de prezenţa ierarhul nostru, Părintele Episcop Nicodim care va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Drobeta Turnu-Severin.

În calendarul Bisericii noastre Ortodoxe, Duminica a IV-a după Rusalii ne aduce în atenţie una din minunile săvârşite de Mântuitorul şi anume vindecarea slugii sutaşului sau centurionului. Majoritatea centurionilor conduceau câte 83 de oameni, și nu 100 cum indică numele, în timp ce centurionii seniori conduceau cohorte (500-1000 oameni) sau aveau roluri de conducere în legiunea lor.

Sfânta Evanghelie ne prezintă chipul luminos al acestui sutaş din cetatea Capernaum. El avea o slugă bolnavă, „chinuindu-se cumplit” (Mt. 8, 6). Probabil sutaşul, cuprins de milă şi compasiune, a vegheat lângă patul acestui suferind şi probabil a chemat un medic să-l vadă şi să-l trateze.

Văzând însă că boala persistă, ostaşul roman a cerut ajutorul Mântuitorului Hristos, Care vindeca toată boala şi neputinţa în popor. Rugăciunea sutaşului, făcută cu adâncă smerenie şi credinţă, a fost ascultată de Domnul. Evanghelia ne spune că „s-a însănătoşit sluga lui în ceasul acela” (Mt. 8, 13).

Citit 617 ori

« Martie 2024 »