Miercuri, 01 Ianuarie 2020 19:51

Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu-Severin

(1 Vot)

Cu binecuvântarea Preasfinți­tului Părinte Episcop Nicodim, în bisericile și mănăstirile din Eparhia Severinului și Strehaiei s-au săvârșit rugăciuni atât la momentul trecerii dintre ani, cât și în dimineața zilei de 1 ianuarie.

La trecerea dintre ani a fost săvârșit Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos, însoţit de rugăciuni de mulţumire pentru binefacerile primite în anul ce a trecut şi de rugăciuni la intrarea în noul an. La Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu Severin, slujba Acatistului a început în jurul orei 23:30 şi a fost oficiată de Prea­sfinţitul Părinte Episcop Nicodim.

În dimineața zilei de 1 ianuarie, în biserici a fost săvârșită Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. La Catedrala Episcopală din Drobeta - Turnu Severin, Sfânta Liturghie a fost săvârşită tot de ierarhul locului.

În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Lucian Manolea a fost hirotonit diacon, iar părintele diacon, Vasile Gîru a fost hirotonit preot. De asemenea, au fost citite rugăciuni de mulţumire către Atotputernicul Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra eparhiei în anul 2019, rugând deopotrivă mila Sfintei Treimi de a milui preoţii şi credincioşii Episcopiei Severinului și Strehaiei şi în noul an.

La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba de Te Deum care se oficiază în prima zi a noului an. Pentru a încununa momentele duhovniceşti deosebite trăite la început de an la Catedrala Episcopală, protopsalţii au prezentat pe platoul din faţa sfântului lăcaş, tradiţionalul Pluguşor și jocul Caprei, momente gustate cu multă bucurie, dar şi cu nostalgie de toţi cei prezenţi.

Citit 2637 ori Ultima modificare Joi, 02 Ianuarie 2020 12:50

« Martie 2024 »