Joi, 09 Ianuarie 2020 17:04

Sfanta Liturghie Arhierească la parohia ,,Nașterea Maicii Domnului" din cartierul severinean Kiseleff

În prima Duminică după Botezul Domnului Hristos, când Sfânta Evanghelie ne prezintă începutul propovăduirii Domnului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei se va afla în mijlocul comunității creștine de la Parohia ,,Nașterea Maicii Domnului", din cartierul severinean Kiseleff, unde va sluji Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu părinții slujitori ai parohiei.

Răspunsurile liturgice vor fi date de către psalți ai Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu Severin.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim va săvârși Taina Sfântului Botez pentru fiul părintelui Petrișor Zaharia, preot slujitor la această sfântă biserică.

Așadar, părintele paroh Florinel Iliescu face aleasă poftire tuturor credincioșilor severineni și nu numai, pentru a se afla cu toții în comuniune liturgică.

Biserica cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfântul Nicodim de la Tismana” este așezată lângă piața Meva. Acest sfânt lăcaș a luat ființă prin osteneala părintelui Dumitru Iliescu, spre a servi nevoilor spirituale ale credincioșilor din cartierul Kiseleff.

Alături de părintele paroh Florinel Iliescu, de păstorirea credincioșilor poartă grijă și părinții slujitori Dumitru Iliescu, Petrișor Zaharia și Leontin Stăiculescu.

Lucrările de construcție la această biserică au început în anul 1992, iar în anul 1995 au fost terminate lucrările de la subsolul bisericii, după care s-a pus prima cărămidă la cota 0 și au continuat lucrările până în anul 2002, când s-a sfințit subsolul acestei biserici de către ÎPS Teofan, pe atunci Mitropolit al Olteniei.

În anul 2006 s-a sfințit în data de 16 decembrie biserica cea mare, eveniment la care au participat 5 ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române.

Citit 1909 ori Ultima modificare Joi, 09 Ianuarie 2020 17:42

« Martie 2024 »