Protopopiatul Vânju Mare

10. Chilia - Pogorârea Sfântului Duh

biserica chilia

 

Localitatea Chilia face parte din comuna Devesel. Cu toate că în decursul timpului comuna Devesel și-a schimbat structura administrativă, satul Chilia a făcut tot timpul parte din comuna Devesel, așezată pe malul stâng al Dunării, în partea de Sud-Vest a județului Mehedinți, pe șoseaua județeană  Drobeta Turnu Severin – Porțile de Fier II.  Este delimitată la nord de fluvial Dunărea, la est de dealul Stârmina, la vest de comuna  Burila Mare și la sud de Jiana și Gogoșu. Comuna Devesel cuprinde următoarele sate: Chilia, Batoți, Bistreț, Dunărea – Mică, Scăpău și Tismana. Satul Chilia este bine organizat, el fiind alcătuit din 5 ulițe paralele, prima fiind străbătută de șoseaua județeană Porțile de Fier. De asemenea, prin sat trece și șoseaua care leagă Chilia de Crivina. Numele de Chilia se pare că provine de la o chilie construită de un călugăr venit din Basarabia.

În această localitate nu a fost niciodată o biserică, creștinii mergând la biserica din Devesel. În aprilie 1998 din ordinul Sfintei Mitropolii a Olteniei a fost înființată parohia Chilia, cu preot paroh. În primul an s-a făcut slujba în Biserica parohiei Devesel iar în anul următor, 1999, având acordul primăriei Devesel i-a fost alocată o aripă a căminului cultural Chilia, unde a fost construită o capelă, care funcționează și în prezent. Tot în anul 1999, cu ocazia hramului „Pogorârea Duhului Sfânt”, a fost sfințită de un sobor de preoți în frunte cu P.C. Protopop Petrescu și starețul de la Mănăstirea Schitul Topolniței, Preacuviosul Părinte Pavel, care cu această ocazie a donat un rând de veșminte, o Evanghelie și 2 sfeșnice pentru Sfânta Masă. Biserica este construită din paiante și pământ. Biserica nu este pictată. Biserica nu deține obiecte vechi de cult sau manuscrise. Fiind un sat mic, a funcționat ca filie a parohiei Devesel, doar în perioada când parohia Devesel a avut 2 preoți, Chilia a avut preotul ei – Babalîc Constantin (1 aug. 1956 – 24 iun. 1959), care a slujit alături de preotul Ionașcu. Întrucât parohia datează de puțin timp (căci era filie), nu a avut decât un preot – Babalîc Dorin si Preot Sandu Mircea Nicolae

 


Hram Pogorârea Sfântului Duh


 

pr mircea nicolae sandu  

Preot suplinitor Mircea Nicolae Sandu

Tel.:0770 728 457; 0753 424 910

e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

 

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube