Protopopiatul Vânju Mare

2. Aurora - Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul

biserica aurora

 

Sat făcând parte din parohia Cujmir până în 1893, după care a făcut parohie cu Izimșa; în 1941 era parohie de sine stătătoare, alcătuită din satele Aurora și Cujmirul Mic, 353 familii, 1399 suflete. În prezent, este alcătuită din aceleași sate și se află în aria Protoieriei Vânju Mare din Eparhia Severinului și Strehaiei. În 2011, avea 656 locuitori (330 masculin, 326 feminin; 622 români creștini ortodocși, restul cu informație nedisponibilă).

 


Hram Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul; biserica nu întrunește condițiile pentru a fi calificată monument istoric.


 

pr alexandru capatana  

Preot paroh Alexandru Căpățână

  • hirotonit preot în 1983,
  • studii teologice medii,
  • gradul preoțesc Sachelor,
  • Iconom stavrofor.

Tel.:0725 399 301

 


 

Preot paroh Alexandru Căpățână – hirotonit preot în 1983, studii teologice medii, gradul preoțesc Sachelor, Iconom stavrofor.

IV-V. Satul Aurora, arondat comunei Cujmir, din 1951, este situat în lunca râului Drincea, în sud-estul Câmpiei Blahniţei, la sud de satul Cujmir şi la est de satul Cujmirul Mic. S-a format ca urmare a împroprietăririi făcute după 1878, „pentru tinerii însurăţei”.

Prima biserică a satului a fost construită în anul 1892 în cimitirul cătunei, pentru care se cerea binecuvântare de sfințire, iar Sf. Episcopie a dat-o la 5 noiembrie același an. Era o biserică de lemn (paiantă), în formă de navă, cu temelie din ciment turnată la exterior, fără pod, cu o turlă și acoperită cu tablă la intrare, restul cu țiglă. Biserica a fost reparată în anii 1929 și 1938, dar în 1941 era într-o stare precară, conform aprecierii preotului paroh. De aceea, a fost reparată din nou, capital, la interior și la exterior, în anii 1959-1960, apoi a fost pictată, în anul 1962 de către pictorul Mihai Bălășescu din Craiova și resfințită la 12 noiembrie același an. În prezent, biserica nu mai este deschisă cultului, satul Aurora având o altă biserică, nouă.

Această biserică a fost construită în anii 1993-2011, cu cheltuiala credincioșilor, sub formă de cruce, din cărămidă și beton armat și este acoperită cu tablă de aluminiu. Are o turlă Pantocrator și două turle mai mici. Nu are pictură interioară și exterioară. A fost construită de firme din Orșova și din Bran-Rucăr.

Preoți: I. Nicolaescu (1892 și ulterior, de la Cujmir), Ilie Popescu (1907-1924), Ioniță Popescu (1924-1936), Florea Vlădescu (hirotonit în 1926 și venit în parohie în 1937, în activitate până în 1951 și apoi din nou în 1956-1964), Mihail Gavril (1951-1956), Virgil Berbescu (1964-1970), Nicolae Preoteasa (1971-1974), Ștefan Daia (1974-1979), Paul Pilănoiu (1979-1994), Alexandru Căpățână (din 1994 până în prezent); cântăreți: I.N. Marinescu, C. Lăzărescu (1941), Cornel Sârbu.


 

Filii arondate:

 

 

 biserica cujmiru mic

 

 

Cujmiru Mic

 

Filie a parohiei Aurora în 1941 și în prezent. În 2011, satul avea 469 locuitori (241 masculin, 228 feminin; 457 români creștini ortodocși, restul cu informație nedisponibilă).

 


Hram Sf. Împărați Constantin și Elena; biserica nu întrunește condițiile spre a fi calificată monument istoric.


 

Satul Cujmirul Mic aparține comunei Cujmir și este situat în sud-estul Câmpiei Blahniţei, în vecinătatea sudică a satului de reşedinţă Cujmir. A început să se formeze ca aşezare la sfârşitul secolului al XIX-lea, sub numele de Cujmirul Nou, crescând spectaculos după împroprietărirea din 1921.

Biserica satului Cujmirul Mic a fost ridicată în anul 1907, cu cheltuiala locuitorilor parohiei, a celor din satele vecine și chiar a unor credincioși din Bulgaria. A fost pictată de către Ștefan Năchescu și sfințită de P.S. Ghenadie, Episcopul Râmnicului Noul Severin, preot fiind P.C. Ilie Popescu. După ce în 1941 se raporta că biserica se afla într-o stare bună, în perioada postbelică, în timpul păstoririi preotului Mihail Gavril, acoperișul bisericii a fost refăcut, apoi, sub păstorirea preotului Florea Vlădescu s-au făcut reparații generale, s-a început restaurarea integrală a picturii, terminându-se cea din altar, naos și de pe tâmplă. Lucrarea a continuat și în anul 1964, fiind executată de pictorul N. Bălășescu din Craiova, sub conducerea preotului paroh Ioan Filip de la parohia Cujmir și a preotului Virgil Berbescu, încât la 1 noiembrie același an, biserica a fost sfințită de către Î.P.S. Firmilian.

Biserica a fost slujită de preoții de la biserica parohială din Aurora.

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube