Protopopiatul Drobeta

48. Sf. Impărați Constantin și Elena

biserica sf imparati

 

Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena a luat ființă în anul 2001 în partea de Est a municipiului Drobeta-Turnu Severin, în cartieul CET Nord, ca expresie a nevoilor spirituale ale locuitorilor din această parte a reședinței județului Mehedinți. Parohia este sub ascultarea canonică a Eparhiei Severinului și Strehaiei, prin Protoieria Drobeta-Turnu Severin și are în componență 1100 de familii cu circa 2200 de persoane, care locuiesc în blocuri de apartamente și garsoniere. Majoritatea credincioșilor sunt oameni în vârstă, pensionari care au lucrat pe platforma industrial de Est a municipiului Drobeta-Turnu Severin sau la alte întreprinderi și instituții din oraș.

 


Hram Sfinții Împărați Constantin și Elena; biserica nu întrunește condițiile pentru a fi considerată monument istoric.


 

pr dumitru teis  

Preot paroh Dumitru Teiș

  • numit de la înființarea parohiei,
  • studii teologice superioare,
  • gradul preoțesc I.

Tel.:0745/592.869;

 


 

Biserica este în formă de navă, cu o lungime de 24,00 m și o lățime de 7,00 m. Are o singură turlă,  amplasată pe pronaos, ceea ce face ca biserica să aibă înălțimea de 16,00 m. Biserica este construită din cărămidă și structuri de beton. În prezent, pictorul bisericesc Nicolae Vâlcu execută pictura interioară și exterioară a bisericii.

 

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube