Protopopiatul Drobeta

36. Ostrovul Corbului - Nașterea Maicii Domnului

biserica ostrovul corbului

 

Parohie, cel puțin din 1893 și la fel în 1941, când era formată din satul respectiv: 180 de familii, cu 736 de suflete. În prezent este alcătuită din satul Ostrovu Corbului și este sub ascultarea canonică a Eparhiei Severinului și Strehaiei, prin intermediul Protoieriei Drobeta-Turnu Severin. În trecut a fost sub ascultarea canonică a Episcopiei Râmnicului Noul Severin (până în 1939 și în anii 1945-1949), respectiv Mitropoliei Olteniei (în anii 1939-1944 și 1949-2004). În 2011, satul număra 387 locuitori (178 masculin, 209 feminin; 380 români, restul cu informație nedisponibilă; 368 creștini ortodocși, 12 baptiști, restul cu informație nedisponibilă).

 


Hram Sf. Ierarh Nicolae (biserica veche); Nașterea Maicii Domnului (biserica nouă); bisericile nu sunt monumente istorice.


 

pr mircea florin tagarta  

Preot paroh Mircea Florin Tagîrță

  • hirotonit preot la 9 octombrie 2016,
  • studii teologice superioare cu masterat.

Tel.:0771/246.280;

 


 

Ostrovu Corbului este sat pendinte de comuna Hinova, situat pe insula dunăreană cu acelaşi nume. Ostrovu Corbului este a doua insulă ca mărime pe Dunăre, cu numeroase dune de nisip şi terenuri inundabile.

Prima biserică a satului atestată documentar a fost o biserică de lemn (de bârne) construită/sfințită la 14 octombrie 1835, cu hramul Sf. Nicolae și Cuvioasa Paraschiva, pe proprietatea statului, ctitori popa Crăciun, Ioan Ianoș și popa Dumitru (Catagrafia mănăstirilor și bisericilor din Mehedinți, 30 martie 1840). În 1893 protoiereul județului o descria ca fiind biserică de lemn și zid, ˮconstruită din vechime“.

În 1898 a fost reparat parțial acoperișul bisericii cu șiță, în porțiunile unde era mai degradat. În 1941 se găsea într-o stare precară și neasigurată, fapt pentru care se impunea fie o reparație amplă, fie construcția unei noi biserici. A fost aleasă a doua cale, dar ea fost pusă în operă abia după cel de-la Doilea Război Mondial, în anii 1950-1961.

Biserica veche a fost demolată în anul 1945, fiindcă ajunsese într-o stare avansată de degradare, dar și pentru că ea fusese amplasată într-un loc prea jos, unde anual apele, dacă nu o inundau, o înconjurau, împiedicând desfășurarea cultului. Din acest motiv, noua biserică a fost așezată mai sus de locul celei vechi cu circa 100 de metri, spre a nu fi expusă și ea inundării. A fost construită prin grija ctitorilor preot Dumitru Cioclov, Ioan Pănoiu și ieromonah Ilarion Barac și cu sprijinul obștii satului.

Este construită din cărămidă arsă, în formă de cruce, după planul arhitectului Iancu Atanasescu de la Mitropolia Olteniei, de fapt o combinație între tipul mănăstiresc și cel de cetate  de apărare, cu ziduri groase și contraforți de sprijin la exterior. Dimensiuni: 14,50 m lungime, partea din față – 63,00 m.p., partea sudică – 102,00 m.p.; lățime – 7,00 m, partea din spate 63,00 m.p.: înălțime – 7,00 m.p., partea de nord -102,00 m.p. În 1961, a fost executată și pictura bisericii de către pictorul Vasile Ivănescu, iar la 26 noiembrie același an a avut loc târnosirea, săvârșită de către Î.P.S. Firmilian, Arhiepiscop al Craiovei și Mitropolit al Olteniei. În curte, a fost amplasată o clopotniță.

O restaurare exterioară s-a făcut între anii 2011 și 2018. Biserica a fost decopertată de tencuiala veche, afectată de vreme și intemperii, după care a fost din nou tencuită, izolată și vopsită. De asemenea, s-a schimbat acoperișul, pe o nouă structură de lemn, țigla fiind înlocuită cu tablă. A executat această lucrare Sandu Peptan.

 

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube