Protopopiatul Drobeta

11. Calea Targu Jiului - Sfântul Ioan Gură de Aur

biserica calea tgjiului

 

Parohia ce poartă numele Calea Tg. Jiului a luat ființă în septembrie 2006 prin desprinderea de parohia Banovița. Este arondată Protoieriei Drobeta-Turnu Severin din Eparhia Severinului și Strehaiei și la data înființării avea în componență circa 130 de familii, respectiv 130 de case.

Începând cu anul 2012, acestei parohii i s-au arondat și circa 1200 de familii ce locuiesc în zona de blocuri ˮPodul Gruii“. În prezent, în parohie sunt peste 2500 de credincioși, număr estimat la o medie de 2 membri de familie.

 


Hram Sfântul Ioan Gură de Aur (lucrările la biserică începând în anul 2007, când a fost Anul Sfântului sus amintit, la 1600 de ani de la “Nașterea sa în cerˮ); biserica nu întrunește condițiile pentru a fi considerată monument istoric.


 

pr sorin iliescu  

Preot paroh Octavian Sorin Iliescu

  • studii teologice superioare cu masterat,
  • gradul preoțesc I,
  • (2020-până în prezent)

Tel.:0720/144.193;

e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Pentru construcția bisericii, s-a cumpărat terenul necesar de la locuitorul Ion Armulescu, cu împrumut la B.C.R. pe 10 ani (cu rată lunară de circa 1600 de lei, echivalent a circa 430 €), fiind pus gaj un imobil din centrul municipiului Drobeta-Turnu Severin. După obținerea avizelor legale, la 9 iunie 2007 s-au trasat contururile bisericii, pe 10 iunie s-a pus piatra de temelie și pe 11 iunie s-a săpat și s-a turnat fundația bisericii. Au fost prezente circa 150 de persoane, în majoritate preoți (circa 60-65), cântăreți, îngrijitori ai bisericii (circa 60), restul fiind oameni plătiți de preoți, parohieni din Calea Tg. Jiului dar și din alte părți.

La 20 iunie au început lucrările de cofrare a devoței, înaltă de circa 3,00 m,  ce constituie astăzi paraclisul Sf. Andrei, unde s-au oficiat slujbele până la 8 octombrie 2017. Între 20 iunie și octombrie 2007, s-a finalizat demisolul (paraclisul), în paralel mergând și construcția și stingerea datoriei la bancă pentru teren. La 30 noiembrie 2007 s-a sfințit demisolul cu hramul Sf. Andrei.

Zidirea bisericii a durat din primăvara lui 2008 până în decembrie același an. La 23 decembrie 2008, s-a turnat cupola, Dumnezeu îngăduind ca temperatura să permită acest lucru. În 2009, s-a terminat turla cu acoperiș cu tot și în toamna anului 2009 s-a lucrat la acoperișul bisericii, până în februarie-martie 2010, când s-a pus tabla. Anul 2010 a fost cel mai dificil din întreaga durată a construcției, din cauza lipsei oricărui sprijin financiar instituțional. Credincioșii, în schimb, au dat obolul lor și s-a putut trece la tencuirea interiorului, lucrarea încheindu-se în anul 2011, când s-a tencuit și exteriorul și s-a rezolvat partea electrică.

În anul 2012 s-a început pictura în frescă, la care pictorii Lăcrămioara Anton și soțul ei Liviu Anton, din județul Botoșani au lucrat până în toamna anului 2017. Biserica s-a construit de zid, din cărămidă plină,  zidul având 40 de cm lățime. Demisolul este integral din beton armat, gros de 50 de cm.

Este o construcție în formă de navă, lungă de 30,00 m, lată de 8,60 m și înaltă de 2,80 m (paraclisul), cu turla și acoperișul atingându-se o înălțime de la sol de 19,00 m. În turlă sunt trei clopote turnate la Innsbruck, iar deasupra lor, pe toate laturile, la exterior sunt încastrate patru ceasuri. La zece ani de la inaugurarea lucrărilor, în anul 2017, s-au finalizat toate lucrările, la fel pictura, s-a achitat și datoria la bancă, iar la 8 noiembrie același an Î.P.S. Dr. Acad. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, însoțit de Î.P.S. Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, de P.S. Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei și P.S. Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a sfințit biserica.

Preoți: Preot Adrian Căpitănescu – numit de la înființarea parohiei în 2006-2020, Preot paroh Octavian Sorin Iliescu – hirotonit la 2 februarie 1998, studii teologice superioare cu masterat, gradul preoțesc I, (2020-până în prezent).

 

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube