Luni, 18 Martie 2024 08:41

Prima săptămână a Postului Mare la Catedrala Episcopală

Anul acesta, pe 18 martie, în Biserica Ortodoxă începe Postul Mare care precede sărbătoarea Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, pe care o vom sărbători duminică, 5 mai.

În prima săptămână a Postului Mare, în bisericile noastre se cântă una dintre cele mai frumoase creaţii imnografice ale ortodoxiei: Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. La Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin, începând din această seară şi continuând şi în zilele următoare, ierarhul nostru, părintele episcop Nicodim, va citi acest canon de pocăinţă.

Dacă la început Canonul cel Mare se citea doar în mănăstiri, în prezent el se citeşte şi în majoritatea bisericilor de parohie, credincioşii participând în număr mare la această slujbă deosebită. Rolul şi scopul Canonului cel Mare este să ne descopere păcatul şi, astfel, să ne conducă spre pocăinţă.

Canonul cel Mare este un canon de pocăință, adică un lung imn liturgic care conține peste 250 stihiri, alcatuit din 9 cantări bogate, compuse la rândul lor din stihiri scurte de pocăință, ritmate de invocația „Miluiește-mă, Dumnezeule, miluiește-mă!”, cerere care amintește de rugăciunea vameșului din prima duminică a perioadei Triodului. Acest bogat și frumos canon este deodată meditație biblică și pocăință. Canonul Sfântului Andrei Criteanul este un dialog al omului pacatos cu propria sa conștiință, luminată de citirea Sfintei Scripturi. Sufletul care se pocăiește plânge că nu a urmat pilda luminoasă a drepților virtuoși, ci robia patimilor arătate in mulți păcătoși, dintre care unii nu s-au pocăit, iar alții s-au mântuit tocmai fiindcă s-au pocăit.

Citit 456 ori Ultima modificare Luni, 18 Martie 2024 08:52

« Aprilie 2024 »