Joi, 03 Decembrie 2020 10:53

Maica Spiridona Stan de la Mănăstirea Sfânta Ana a fost prohodită

Miercuri, 2 decembrie 2020, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Sfânta Ana din municipiul Orșova, județul Mehedinți.

După comuniunea liturgică, chiriarhul mehedințean a săvârșit slujba de prohodire pentru preacuvioasa maică Spiridona Stan, care a trecut la Domnul la vârsta de 100 de ani, în ziua de pomenirea a Sfântului Andrei, ocrotitorul tuturor românilor.

La finalul prohodirii, părintele vicar eparhial, Mihai Zorilă a prezentat viața și activitatea Monahiei Spiridona, iar Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim a adresat un cuvânt de binecuvântare și de mângâiere pentru obștea mănăstirii și pentru credincioșii veniți în număr mare să prohodeasă pe preacuvioasa maică.

Monahia Spiridona s-a născut pe data de 3 august 1920, în localitatea Vidra-Câmpeni, județul Alba, din părinți binecredincioși și cu frică de Dumnezeu, primind numele de botez, Salvina. După absolvirea studiilor în localitatea natală, Salvina Stan și-a îndreptat pașii spre orașul Alba-Iulia, unde a locuit o perioadă îndelungată, ocupându-se cu îngrijirea copiilor și a bătrânilor, fiind o persoană corectă, sinceră și foarte harnică, fiind în permanentă legătură cu Dumnezeu și căutând să împlinească poruncile Sale.

În primăvara anului 1991, ascultând chemarea Mântuitorului Hristos, a mers și i-a urmat Lui, ajungând să fie închinoviată la Mănăstirea Sfânta Ana, primind numele de Spiridona.

În cadrul sfintei mănăstiri s-a îndeletnicit cu mai multe ascultări, căutând să urce treaptă cu treaptă pe scara virtuților, ajungând la limanul mântuirii.

A trecut la Domnul în zi de mare sărbătoare pentru toți românii, în ziua prăznuirii Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat la Apostolat, la venerabila vârstă de 100 de ani.

Dumnezeu să o odihnească cu drepții în Împărăția Sa!

Citit 1922 ori Ultima modificare Joi, 03 Decembrie 2020 19:18

« Aprilie 2024 »