Vineri, 21 Februarie 2020 15:05

Liturghie arhierească în Duminica Înfricoșătoarei Judecăți la biserica Maioreasa

Duminică, 23 februarie, toată suflarea creștinească din parohia "Adormirea Maicii Domnului" - Maioreasa este invitată să participe la Sfânta Liturghie arhierească, ce se va săvârşi începând cu ora 09.00.

Ceremonia religioasă va fi oficiată de Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei împreună cu un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Evanghelia duminicii Înfricoșătoarei Judecăți ne aduce aminte că va veni Fiul Omului întru slava Sa şi toţi sfinţii îngeri cu Dânsul, atunci va şedea pe scaunul slavei Sale: şi se vor aduna înaintea Lui toate limbile, ca să se înfăţişeze Lui la judecată faptele lor şi să primească de la El răsplată sau pedeapsă, după cuviinţă.

Scurt istoric al bisericii

Biserica Maioreasa este primul lăcaş ortodox ridicat în Drobeta Turnu Severin, la câţiva ani de la înfiinţarea oraşului. Este o ctitorie din anul 1842 a maiorului Ioan Ciupagea şi a soţiei sale Dumitrana. Iniţial, biserica a avut trei turle, cele două laterale fiind desfiinţate în 1872. Lăcaşul de cult a suferit şi alte modificări în decursul timpului. În ultima perioadă s-au efectuat, pe lângă lucrări de modernizare, şi lucrări la frontispiciul bisericii, anume o icoană mozaic cu Domnul Hristos binecuvântând şi icoana hramului Adormirii Maici Domnului lucrată în tehnică modernă de îmbinare vitralii şi mozaic.

Citit 1576 ori Ultima modificare Sâmbătă, 22 Februarie 2020 19:28

« Martie 2024 »