Marți, 02 Mai 2023 22:41

Ierarhul mehedințenilor va sluji la hramul mănăstirii Lainici

Mănăstirea Lainici îmbrăcă în fiecare an pe data de 3 mai, haină de sărbătoare, cu prilejul prăznuirii Sfântului Cuvios Irodion, ocrotitorul străvechiului aşezământ monahicesc, ale cărui sfinte moaşte se găsesc aici la loc de cinste. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie va fi săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un numeros sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi. La ceremonia euharistică va lua parte și Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

Ca în fiecare an, ziua de 3 mai poartă o încărcătură cu totul deosebită pentru credincioşii din Mitropolia Olteniei. Închinată prăznuirii Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, Luceafărul Olteniei, ea aduce laolaltă în sfânta mănăstire de pe Defileul Jiului sute de pelerini din întreaga ţară. Pregătirile pentru cele două zile de popas duhovnicesc la Lainici au început din această săptămână, părintele stareţ, preacuviosul arhimandrit Ioachim Pârvulescu, îngrijindu-se de locuri de cazare şi masă pentru oaspeţi.

Citit 591 ori

« Martie 2024 »