Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022 22:06

Evenimente alese la Facultatea de Teologie din Arad, închinate Sfinţilor Trei Ierarhi

În fiecare an, la 30 ianuarie, Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfinţilor Trei Ierarhi, sărbătoare statornicită în calendar din secolul al XI-lea. Biserica îşi aduce aminte de aceşti trei luminători şi mari dascăli ai lumii şi Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul şi de Ioan Gură de Aur, Treime pământească ce laudă neîncetat Treimea cea cerească – cum zic slujbele noastre – şi care rămân pentru veşnicie icoane desăvârşite ale sfinţeniei şi înţelepciunii, ale smereniei şi înălţimii, ale dăruirii şi jertfei.

În persoanele, operele şi faptele lor, Biserica recunoaşte împlinite cel mai bine exigenţele fundamentale ale unui mod de viaţă viu, autentic, care poate şi dă mărturie lumii despre experienţa întâlnirii şi unirii tainice cu Hristos în Duhul Sfânt.

La invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, Preasfinţitul Episcop Nicodim va participa la manifestările prilejuite de manifestările Bicentenarului Învăţământului Teologic Arădean. Nouă ierarhi ai Bisericii noastre vor sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Veche din Arad.

Manifestările prilejuite de prăznuirea Sfinţilor Trei Ierarhi reprezintă un moment deosebit pentru învăţământul teologic arădean, ce va fi marcat apoi şi printr-un program festiv ce va avea loc la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad.

Citit 867 ori

« Aprilie 2024 »