Episcopia Severinului și Strehaiei - Vineri, 16 Februarie 2024

În duminica a XVII-a după Rusalii, a Canaanencei, biserica cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul” din parohia mehedinţeană Pădina Mare se pregăteşte de resfinţire. Rânduiala sfinţirii lăcaşului de cult şi Sfânta Liturghie vor fi săvârşite de doi arhierei ai Bisericii Ortodoxe Române Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria, înconjuraţi de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Publicat în Știri religioase

Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron, prăznuit de Biserica Ortodoxă la data de 17 februarie, va fi sărbătorit în mod deosebit în parohia mehedinţeană Obârşia-Cloşani, din protopopiatul Baia de Aramă. Cu acest prilej, vor fi săvârşite slujba de resfinţire a bisericii parohiale şi Sfânta Liturghie oficiate de Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria, alături de un ales sobor de preoţi şi diaconi. La sfârşit va fi săvârşit un parastas pentru pomenire ctitorilor şi ostenitorii cinstitului lăcaş de închinare trecuţi la Domnul.

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Februarie 2024 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube