Învăţământ religios

Seminar teologic


Festivitatea a continuat la Centrul Eparhial Iaşi.
„Binecuvântăm începutul lucrărilor Olimpiadei de la Iaşi, Maica Domnului să vă ajute, Mântuitorul să vă inspire şi Sfânta Parascheva să fie milostivă cu voi“, a spus Preasfinţitul Părinte Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului.
Competiţia reuneşte anul acesta 110 elevi, de la clasele IX-XII, de la 36 de seminarii şi şcoli teologice din 26 de judeţe. Proba scrisă a fost susţinută astăzi la disciplinele: Dogmatică şi Istoria Bisericii Ortodoxe Române, Studiul biblic al Noului Testament şi Studiul biblic al Vechiului Testament.
În cadrul programului olimpiadei, elevii seminarişti vor merge zilele acestea în pelerinaj la mai multe lăcaşuri de cult din judeţ. Premierea va avea loc sâmbătă.
 


mbl live


mbl youtube