Joi, 29 Septembrie 2022 17:12

Consfătuirea anuală a profesorilor de religie din județul Mehedinți

Joi, 29 septembrie 2022, în Episcopia Severinului și Strehaiei a avut loc consfătuirea anuală a profesorilor şi a tuturor cadrelor didactice care predau disciplina Religie în unităţile de învăţământ mehedinţene.

Evenimentul s-a desfășurat începând cu orele 15.00, în sala de conferinţe a Centrului Cultural "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Drobeta Turnu Severin și a fost moderat de Prof. Dana Săftoiu, Inspector de specialitate din partea Inspectoratului Școlar Județean Mehedinţi și reprezentantul Centrului Eparhial, Consilierul Sectorului Cultural şi Învăţământ al Episcopiei Severinului, dl. Mihai Corcodel, precum și părintele consilier Cătălin Țăruș, responsabil cu biroul pentru Catehizare al Episcopiei Severinului și Strehaiei.

În acestă sesiune a consfătuirilor ne-am bucurat de prezenţa domnului Conf. dr. Vasile Timiş, Inspector Şcolar General pentru disciplina Religie în cadrul Ministerului Educaţiei Naţionale ce a participat prin intermediul platformei online precum și a Părintelui George Jambore, inspector responsabil cu religia în școală în cadrul Sectorului Teologic Educațional al Patriarhiei Române.

A participat din partea inspectoratului Școlar Județean Mehedinți inspectorul de religie profesor Daniela Săftoiu.

În cadrul şedinţei au fost evidenţiate aspecte privind asigurarea aplicării corecte a programe şcolare; diagnoza procesului educaţional, la religie, pentru anul şcolar 2021-2022 pe centre metodice; priorităţi ale educaţiei pentru anul şcolar 2022-2023; structura portofoliului profesorului de religie; conlucrarea în cadrul proiectelor catehetice între şcoală şi biserică, precum şi alte subiecte.

La consfătuiri a participat și Maica Emilia de la Mănăstirea Cerneți din Județul Mehedinți care are o colaborare foarte bună cu sectorul Cultural și Învățământ al Episcopiei Severinului și Strehaiei precum și cu profesorii de religie. În cadrul discuțiilor Maica Emilia a propus profesorilor de religie un o activitate de formare duhovnicească ce poate fi implementată la ora de religie sub denumirea „Cine sunt eu?”

Citit 832 ori Ultima modificare Vineri, 30 Septembrie 2022 10:13

« Aprilie 2024 »