Marți, 29 Septembrie 2020 11:06

Congresul Național "Hristos Împărtășit Copiilor" la a XII-a ediție

În contextual epidemiologic special pe care îl traversăm, la Mănăstirea "Sfânta Cruce"- Caraiman din județul Prahova, se desfăşoară în zilele de 28-30 septembrie, Congresul național "Hristos împărtășit copiilor", eveniment care reuneşte inspectorii eparhiali responsabili cu educația catehetică, reprezentanți ai Ministerului Educației Naţionale şi ai Fundaţiei World Vision România, precum și alți specialiști în educație.

În cadrul acestei întâlniri sunt susţinute referate centrate pe relaţia Tineri, Biserică şi Şcoală din care amintim:

Programul Naţional Catehetic "Hristos împărtăşit copiilor": perspective – Pr. dr. Constantin Naclad, consilier patriarhal

Fundația World Vision Romania: Colaborarea cu Biserica Ortodoxă Română; context actual și viitor – Mihaela Loredana Nabăr, director executiv Fundaţia World Vision România

Școala și pregătirea pentru viață a tinerilor - provocări și soluții în contextul actual – Romeo Moşoiu, consilier al ministrului educației naționale

Discursul religios – dimensiuni didactico-liturgice şi implicaţii misionare – conf. dr. Vasile Timiş, inspector general de religie, Ministerul Educaţiei şi Cercetării

Misiunea Bisericii cu şi pentru tineri, câteva repere strategice – pr. dr. Mihai Pavel, director regional pentru Europa de Răsărit şi Orientul Apropiat – World Vision International

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nicodim, delegatul Episcopiei Severinului și Strehaiei la acest congres este Pr. Necșoiu Cosmin-Eftimie, Consilier al Sectorului Social-Media care prezintă raportul de activitate pentru anul 2019-2020, în care se regăseşte situația catehetică din eparhie în contextul epidemiei de coronavirus, efectuată prin programele "Hristos împărtășit copiilor", Concursul Național Catehetic "Iubirea lui Hristos în familia mea", precum și alte proiecte.

În ultima zi a congresului are loc dezbaterea privind strategia pe termen scurt, mediu și lung privind colaborarea dintre Școală, Tineri și Biserică, stabilirea liniilor directoare pentru organizarea concursului naţional catehetic dedicat anului 2021, precum şi planul de lucru pentru etapa viitoare a Programului Naţional Catehetic "Hristos Împărtășit Copiilor".

Citit 1304 ori Ultima modificare Marți, 29 Septembrie 2020 11:52

« Martie 2024 »