Miercuri, 05 Aprilie 2023 22:55

Concert de pricesne în așteptarea sărbătorii Învierii Domnului la Palatul Culturii din Turnu Severin

(1 Vot)

În așteptarea sărbătorii Învierii Domnului, Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Palatul Culturii „Teodor Costescu” au organizat miercuri, 5 aprilie 2023, un concert de pricesne intitulat „Pentru Tine Doamne florile-nfloresc”. Concertul a fost susținut de corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, dirijor Pr. Iulian Pruiu şi renumita interpretă de muzică populară Paula Hriscu.

Manifestarea a debutat la ora 19:00, în Sala Mare a Palatului Culturii Teodor Costescu.

Concertul de pricesne este un eveniment important în calendarul cultural și religios al comunității severinene, oferind ocazia de a celebra Duminica Floriilor şi Săptămâna Pătimirilor printr-o experiență muzicală specială.

Priceasna semnifică o cântare bisericească ortodoxă care acoperă intervalul din timpul Sfintei Liturghii în care preotul şi credincioşii se împărtăşesc. Denumirea pricesnelor vine din slavonă de la cuvântul „prĕčĩstĩna” ce se traduce ca „preacurata”, iar, în timp, această sintagmă a devenit generică pentru o gamă largă de cântece aparţinând folclorului religios românesc.

Pricesnele româneşti au un conţinut tematic variat, centrat în special pe comportamentul moral creştin, rugăciune de iertare, mulţumire şi laudă la adresa lui Dumnezeu, a Preacuratei Fecioarei Maria şi a sfinţilor. Pricesnele sunt cântate de grupuri teologice, în special în biserici, dar au intrat și în repertoriul unor artişti populari păstrători ai folclorului şi valorilor autentice românești.

Citit 731 ori Ultima modificare Miercuri, 05 Aprilie 2023 23:33

« Aprilie 2024 »