Vineri, 03 Decembrie 2021 18:01

Bucurie duhovnicească la Ciumarca satului Cireșu

Vineri, 3 decembrie 2021, când Biserica face pomenirea Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica și Căldărușani, a Sfântul Sfințit Mucenic Teodor, Arhiepiscopul Alexandriei şi a Sfântul Proroc Sofonie, biserica parohială din localitatea Cireșu, protopopiatul Drobeta Turnu Severin, a primit vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei care a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. În această zi, credincioşii mehedinţeni din localitatea Cireșu au prăznuit Ciumarca localității.

La sfârşitul slujbei euharistice au fost citite de către ierarh rugăciuni rânduite la vreme de molimă, rugăciuni ce se regăsesc în Molitfelnic.

În cuvântul de învăţătură, ierarhul mehedințean a subliniat importanța rugăciunii și credinței în Dumnezeu: „Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu rugăciunea și credința în Dumnezeu fac minuni, ajută pe om să fie ferit de boală”. De asemenea, ierarhul a amintit în  cuvântul de învățătură că necazurile și bolile vin din cauza depărtării noastre de Dumnezeu: „Când poporul evreu s-a depărtat de Dumnezeu a fost luat în robia babiloniană de Nabucodonosor. Așa și noi, depărtându-ne de Dumnezeu, cădem pradă păcatelor care aduc după sine boala și neputința, iar din purtarea celor trei tineri Anania, Misael și Azaria, precum și a prorocului Daniil, vedem că  postul și rugăciunea aduc binecuvântarea și pronia lui Dumnezeu asupra celor ce le împlinesc cu credință”.

Parohia Cireșu este formată din satele Cireșu, Bunoaica, Negrușa și Jupânești, (în 1887 și 1941). În 1941, Cireșu avea 198 familii și 678 de suflete. În prezent, parohia este formată din satele Cireșu, Jupânești, Negrușa și Bunoaica și  este arondată Protoieriei Drobeta-Turnu Severin din Eparhia Severinului și Strehaiei. În trecut s-a aflat sub ascultarea Episcopiei Râmnicului Noul Severin (până în 1939 și în anii 1945-1949) și Mitropoliei Olteniei (în anii 1939-1944 și 1949-2004). La recensământul din 2011, satul avea 211 locuitori (99 masculin, 112 feminin; 208 români creștini ortodocși).

Comuna Cireșu este situată în partea nord-vestică a judeţului şi în cea central-sud-vestică a Podişului Mehedinţi. Satul cu același nume şi reşedinţă a ei este situat în partea stângă a râului Bahna, la circa 4 km nord de satul Bunoaica. Localitatea Cireșu din județul Mehedinți, este o așezare care își are începuturile în negura istoriei, mai precis din vremea strămoșilor noștri geto-dacii, în acest sens stau drept mărturie urmele găsite de arheologi ce dovedesc că pe dealul Răchiți erau amplasate două cuptoare dacice „Dealul Răchiţi, din comuna Cireşu, adăposteşte vestigii arheologice geto-dacice care datează din secolele IV – II î. de Hristos. Este vorba despre două cuptoare pentru reducerea minereului de fier. Ele au fost, în amănunt, cercetate şi conservate de arheologi, în urmă cu 43 de ani. Însă de atunci, au rămas pierdute în timp, iar turistul dornic să ne cunoască trecutul nu vede decât pământ şi mărăcini. Cel două cuptoare reprezintă o adevărată comoară istorică şi aşteaptă să fie puse în valoare.”

Prima biserică atestată documentar a satului Cireșu a fost ridicată/sfințită la 14 septembrie 1816 de Barbu Răgobete și Iovan brat (Catagrafia mănăstirilor și bisericilor din Mehedinți, 30 martie 1840). Catagrafia Episcopiei Râmnicului din 1845 consemnează ca dată de construcție a bisericii 29 octombrie 1823, când era preot Lazăr sin Dăcescu Ciuciulete.

Această biserică a fost de lemn, pe proprietate megieșească. Vieața Bisericească în Oltenia, lucrare apărută în 1941, menționează ca an de construcție a bisericii de lemn, anul 1859, dar acum, sau poate în 1862, a avut loc mai degrabă o reparare a acesteia, pentru care, în 1897, s-a cerut arhierească binecuvântare să se facă alte reparații (acoperiș cu scândură de gorun, pardoseală și repararea tencuielii în locurile în care s-ar fi găsit deteriorată).

Această biserică a rămas funcțională încă o jumătate de veac. “. În 1941 se găsea într-o stare rea și era neasigurată. În paralel, în 1933 (pisania menționează anul 1939) au început lucrările la un nou lăcaș de cult, care în 1941 era aproape gata.  A fost finalizat în anul 1956 și sfințit la 4 noiembrie de Î.P.S. Firmilian, Mitropolitul Olteniei, pictor fiind D. Velici din Băsești.

Biserica cea nouă este o biserică compartimentată în părțile canonice cunoscute în ortodoxie, cu pridvor deschis doar în față, lat de 2,00 m și cu ziduri puternice din piatră, susținut pe coloane masive, rotunde.

Din 2012 până în prezent Preot paroh este Pr. Petrică Pătășanu, hirotonit la 18 august 2012 pe parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din această localitate.

Citit 1053 ori

« Martie 2024 »