Marți, 19 Martie 2019 19:18

Sâmbătă va avea loc faza judeţeană a Olimpiadei la disciplina religie

Scris de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În Episcopia Severinului și Strehaiei se va desfăşura sâmbătă, 23 martie, faza judeţeană a Olimpiadei de Religie, Cult Ortodox.

La primele ore ale dimineţii, elevi şcolilor din municipiul Drobeta Turnu Severin și din judeţul Mehedinţi îşi vor îndrepta paşii către Liceul de Artă "I. Şt. Paulian", unitate de învăţământ care va găzdui competiţia şcolară.

La faza judeţeană a Olimpiadei de Religie de anul acesta s-au calificat peste 160 de elevi din învățământul preuniversitar. Ca în fiecare an, participarea este destul de numeroasă la această disciplină, elevii apreciind materia ca fiind de bază în formarea și educarea lor.

Toţi elevii care se remarcă la concursurile școlare religioase vor fi premiați de către Episcopia Severinului și Strehaiei. Promotor al culturii și educației creștine pe meleaguri mehedințene, chiriarhul locului, Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim, le acordă în fiecare an olimpicilor și profesorilor îndrumători, în semn de prețuire, diplome, icoane, cărți și CD-uri cu conținut religios.

Citit 571 ori

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Octombrie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube