Miercuri, 06 Septembrie 2017 11:18

Sfinţirea bisericii parohiei Calea Hinovei, Şimian

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

După ani de osteneală și muncă, cu recunoștință față de Dumnezeu și de ctitori, sâmbătă, 09 septembrie 2017, se va împlini rânduiala de sfințire a bisericii cu hramul “Sfântul Dorotei de Gaza” a Parohiei Calea Hinovei din protopopiatul Drobeta. Lucrarea oamenilor a fost zidirea din piatră, lemn și culoare, făcută cu ajutorul celor care au adăugat sprijinul lor la jertfa Părintelui Paroh Ştefan Ionuţ, pentru a zidi o Casă Domnului: Primăria comunei Şimian, Secretariatului de Stat pentru Culte, Consiliului Judeţean Mehedinţi, familiile Zăman Ion şi Curelea Ana şi Ion, şi nu în ultimul rând enoriaşii parohiei Calea Hinovei.

După rânduieli străvechi și predanii sfinte, slujba de târnosire va fi săvârşită de un ales sobor de arhierei în frunte cu Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria şi o binecuvântată adunare de preoți și diaconi.

Programul manifestărilor va începe sâmbătă, 9 septembrie, la ora 8.00 cu Slujba de Sfințire a apei, iar la 8.30 Slujba de Sfințire a  bisericii,  urmată la 9.30 de Sfânta Liturghie. În cadrul evenimentului euharistic va avea loc Sfânta Taină a Hirotoniei și instalarea noului preot paroh al parohiei Calea Hinovei în persoana teologului Vătuiu Daniel. Hirotonia întru diacon se va săvârşi vineri, 8 septembrie, la Mănăstirea Vodiţa.

Piatra de temelie a bisericii a fost pusă în 16 mai 2009, iar în 11 decembrie 2010 s-a sfinţit subsolul bisericii care a servit ca paraclis până la finalizarea lucrărilor de construcţie şi sfinţirea bisericii.

Binecuvântează, Doamne, lucrarea aceasta și primește, în noua Casă a Ta, rugăciunile poporului celui binecredincios!

 

Citit 10260 ori Ultima modificare Miercuri, 06 Septembrie 2017 23:37

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Martie 2023 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube