Vineri, 15 Decembrie 2023 21:52

Ierarhul mehedinţenilor slujeşte duminică la Mănăstirea Strehaia

Pe 17 decembrie, în Duminica a XXVIII-a după Rusalii, obştea mănăstirii Strehaia are parte de o aleasă bucurie duhovnicească.

În mijlocul soborului de ostenitoare ale sfântului lăcaş de închinare se va afla în vizită pastorală Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei. Ierarhul mehedinţean va săvârşi în biserica mănăstirii Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, împreună cu un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Pericopa din această duminică este una cu un mesaj profund și multiplu. Vorbește despre Dumnezeu care, dorind să ne împărtășească din dragostea Sa, ne pune mereu în față felurite forme de ospăț duhovnicesc cu prilejul fiecărei slujbe, ori a fiecărei întâlniri cu el în rugăciune. De câte ori nu găsim, oare, aidoma pretinșilor prieteni ai organizatorului cinei, scuze care mai de care mai ciudate, în a ne justifica absența din fața dânsului? Iar apoi, nu ne lamentăm noi oare că nu intervine în viața noastră? Că suntem lipsiți de ajutorul, prezența și binefacerile Sale? Poate că nu ar strica să ne cercetăm pe noi înainte de a-I reproșa absența din viața noastră. Și dacă vom constata că am neglijat efortul depus de El în a ne avea oaspeți la Cina Sa, să-I cerem iertare.

Citit 246 ori

« Aprilie 2024 »