Episcopia Severinului și Strehaiei - Joi, 12 Octombrie 2017

În ziua de 12 octombrie 2017, la Reşedinţa patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel l-a primit în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Domnul Cord Meier-Klodt, ambasadorul Republicii Federale Germania în România. Domnul ambasador a mulțumit pentru onoarea de a fi primit și a apreciat rolul important și echilibrat al Bisericii Ortodoxe în societatea românească.

Publicat în Stiri religioase

În aceste zile, sute de pelerini sunt prezenți la Iași pentru a aduce cinstire Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea Moldovei. Evenimentele religioase au debutat marţi, 10 octombrie 2017, când a avut loc procesiunea cu sfintele moaşte. La eveniment a fost prezent Preasfințitul Părinte Calinic Botoșăneanul.
Manifestările prilejuite de sărbătoarea Sfintei Parascheva vor continua în aceste zile. Punctul central al evenimentelor va fi în data de 14 octombrie 2017 când un sobor de ierarhi, din care va face parte şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, vor oficia Sfânta Liturghie.

Publicat în Stiri religioase

Sâmbătă, 14 octombrie, Cuvioasa Parascheva va fi serbată în municipiul Drobeta Turnu Severin, la biserica parohiei Schela Nouă. Părintele paroh Cosmin Eftimie Necşoiu invită credincioşii să participe la bucuria prilejuită de sărbătorirea hramului.
Slujbele prilejuite de hramul sfântului lăcaș vor începe vineri seara (13 octombrie) prin săvârșirea Vecerniei Mari cu Litie. În ziua praznicului, credincioșii sunt așteptați de la ora 08:00 la Utrenia Sfintei Parascheva și Sfânta Liturghie săvârșită de un sobor de preoți.

« Octombrie 2017 »