Luni, 27 Decembrie 2021 19:48

Un clopot nou va răsuna la Mănăstirea Balta

În aceste zile de mare praznic împărătesc, Mănăstirea Balta a primit un sfânt odor, clopotul care va anunța mereu sfintele slujbe si cele șapte laude bisericești săvârșite zilnic în paraclisul mănăstirii. Clopotul a răsunat pentru prima data în ajunul sărbătorii celei mari a Întrupării Fiului lui Dumnezeu.

Slujba de sfințire a clopotului a avut loc pe 21 decembrie 2021, când Biserica Ortodoxă a făcut pomenirea cea de peste an a Sfinților Mucenici Iuliana și Temistocle, fiind săvârșită de Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei. Din soborul de preoţi şi diaconi care au slujit alături de ierarhul nostru, au făcut parte: P.C. Pr. Mihai Zorilă - Vicarul Eparhial al Episcopiei Severinului și Strehaiei, P.C. Pr. Vasile Ghițan protoiereu al Protoieriei Vânju Mare, protosinghelul Emilian Acozmi – starețul Mănăstirii Balta, diac. Nicolae Sorin Marin.

Răspunsurile liturgice au fost date de Protosinghelul Calinic Ureche, slujitor al Mănăstirii Balta dimpreună cu obștea mănăstirii.

După slujba euharistică, Preasfințitul Părinte Nicodim a săvârșit slujba de sfințire a Clopotului, la această slujbă s-a alăturat și Arhimandritul Gherasim Armulescu, starețul Mănăstirii Topolnița.

Mănăstirea Balta, din comuna cu același nume, se află localizată în Podișul Mehedinți, la 40-45 km de orașul Drobeta-Turnu Severin și 25 km de orașul Baia de Aramă.

A fost înființată în 6 august 2019 în ședința sinodului mitropolitan al Mitropoliei Olteniei ca mănăstire de maici cu hramurile „Sfântul Atanasie Athonitul și Acoperământul Maicii Domnului”. În ședința sinodului mitropolitan al Mitropoliei Olteniei din 16 decembrie 2021 mănăstire a devenit mănăstire de călugări avându-l ca stareț pe Preacuviosul Părinte Protosinghel Emilian Acozmi.

Citit 1830 ori Ultima modificare Luni, 27 Decembrie 2021 21:16

« Mai 2024 »