Vineri, 15 Septembrie 2023 13:54

Preasfinţitul Nicodim a slujit la Ciumarca satului Schitul de Sus

Şi în acest an câteva zeci de credincioşi au participat la „Ciumarca satului Schitul de Sus”, o sărbătoare de tradiţie locală, rânduită de Sfântul Nicodim de la Tismana. Sătenii din zona de munte a Mehedinţiului au transmis-o de la o generaţie la alta. Numele ei vine din vremuri demult apuse, când prin aceste zone bântuia ciuma, o boală grea care secera animalele şi chiar vieţi omeneşti. În amintirea acelui moment, oamenii aduc rugăciune fierbinte la care participă toată suflarea, căci „ciumarca” este cu adevărat o sărbătoare a satului.

Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, având alături un sobor de preoţi şi diaconi din care au făcut parte: Pr. Arhim. Gherasim Armulescu, stareţul Mănăstirii Topolniţa, Pr. Petru Trotea de la parohia Baloteşti, Pr. Ştefan Manolea de la parohia Izvorul Bârzii, Pr. Radu Romulus de la parohia Dudaşul Schelei, precum şi diaconii Bogdan Chirea şi Marius Crăciunescu de la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul psaltic „Sfântul Nicodim de la Tismana” al Catedralei Episcopale.

Piatra de temelie a bisericii cu hramul „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul" a fost pusă în anul 1994, cu binecuvântarea Î.P.S. Acad. Dr. Nestor Vornicescu, Mitropolitul Olterniei, de către Preasfinţitul Părinte Dr. Damaschin Severineanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei.

Lucrările de construcţie s-au realizat între anii 1994-2004 cu sprijinul Preacuviosului Părinte Arhimandrit Pavel Nicolăescu, stareţul mănăstirii Topolniţa, cu ajutorul enoriaşilor şi al altor donatori.

Citit 1537 ori Ultima modificare Vineri, 15 Septembrie 2023 13:55

« Aprilie 2024 »