Duminică, 24 Decembrie 2023 23:45

În Duminica dinaintea Nașterii Domnului Hristos, Preasfințitul Nicodim a slujit la Mănăstirea Sfânta Ana din Orșova

(1 Vot)

În Duminica dinaintea Nașterii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, a slujit Sfânta Liturghie în mijlocul obștii monahale de la Mănăstirea „Sfânta Ana” din orașul Orșova.

Soborul de slujitori ai altarului au înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru a-și revărsa slava și pacea peste sfântul lăcaș.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de către grupul psaltic „Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana” al Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu Severin.

În cuvântul de folos duhovnicesc, ierarhul a vorbit celor de față despre importanța vieții și comuniunii din biserică. Credinciosul nu trebuie să se lase biruit de ispitele trimise de diavol, ci să rupă legăturile nepăsării și să participe la slujbele bisericii. Așa cum diavolul a ispitit pe protopărinți în Grădina Edenului, așa îl ispitește în continuare pe om, făcându-l să acorde o importanță mai mare plăcerilor lumești. Omul trebuie să aducă mulțumire și slavă milostivului Dumnezeu pentru lucrarea pe care o aduce în viața lui.

Articol scris de Alexandru Trăilescu

Citit 387 ori Ultima modificare Duminică, 24 Decembrie 2023 23:51