Duminică, 10 Septembrie 2023 20:40

În Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, Preasfințitul Nicodim a slujit în parohia Schela Nouă din municipiul Drobeta Turnu-Severin.

În cadrul Sfintei Liturghii, credincioșii parohiei au venit în număr mare pentru a-l întâmpina pe ierarhul mehedințean și a aduce împreună-rugăciune milostivului Dumnezeu pentru misiunea noului preot paroh Zidaru Robert, care va continua lucrarea misionară a părintelui Necșoiu Cosmin Eftimie.

Preasfinţitul Nicodim a urat noului preot păstorire îndelungată, iar credincioșii l-au primit cu multă bucurie. De asemenea, a fost un moment cu mare încărcătură emoţională, iar lacrimile din ochii enoriaşilor au confirmat regretul pentru plecarea părintelui Necşoiu, care i-a păstorit cu dragoste vreme de 13 ani.

Părintele Andrei a adus mulțumiri chiriarhului care l-a învrednicit să păzească această turmă a lui Hristos, dar și preotesei și familiei care l-au susținut și încurajat sa fie ucenic al lui Hristos.

Articol scris de Trăilescu Alexandru Cătălin

Citit 649 ori Ultima modificare Duminică, 10 Septembrie 2023 20:49