Luni, 03 Aprilie 2023 18:42

Catehizare și filantropie la Parohia Plopi în cadrul Concursului Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”

Grupul de cateheză al Parohiei Plopi a desfășurat sub coordonarea părintelui Pacea Marinel, în data de 30 Martie 2023, o activitate filantropică numită: „Ajută un bătrân în postul Sfintelor Paști!”

Tinerii din grupa de cateheză au vizitat persoane vârstnice și bolnave din parohie și le-au oferit pachete cu alimente neperisabile. Copiii au fost foarte încântați de această activitate, de faptul că au adus zâmbet pe buzele tuturor, bucurându-se totodată de primirea călduroasă pe care le-au oferit-o persoanele vârstnice.

Tot la Parohia Plopi, au continuat activitățile desfășurate în cadrul Concursului Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”. Astfel, în data de 31 Martie 2023, copiii din grupul catehetic, coordonați de părintele Pacea Marinel au desfășurat o activitate intitulată: „Natura - darul lui Dumnezeu pentru oameni”.

În cadrul evenimentului, părintele le-a vorbit copiilor despre frumusețea naturii, tainele acesteia, precum și de rolul ei în viața oamenilor, subliniind faptul că ,,respectând natura, putem fi și noi «respectați» de natură!”.

Apoi copiii din Grupul Catehetic ajutați de părinți și bunici au lăsat au o urmă de frumos în curtea bisericii. Cu multă bucurie au plantat numeroase flori  pentru a înfrumuseța oaza de spiritualitate a comunității.

Pr. Pacea Marinel

Citit 594 ori Ultima modificare Luni, 03 Aprilie 2023 18:46