Duminică, 27 August 2023 23:04

Așezământul monahal-social „Țara Almăjului” îşi sărbătoreşte cel de-al doilea hram

(1 Vot)

Cu prilejul praznicului Tăierii Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Așezământul monahal-social „Țara Almăjului” - Bozovici din cuprinsul Protopopiatului Băile Herculane va îmbrăca haine de sărbătoare, întrucât în această zi își sărbătorește al doilea hram.

Sfânta Liturghie va fi oficiată de către un sobor de ierarhi din care va face parte şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strahaiei. Împreună va sluji un sobor de preoți de la parohiile din Valea Almăjului. La această sărbătoare, alături de obștea mănăstirii, vor fi prezente autorități locale și foarte mulți credincioși din toată Valea Almăjului, precum și din alte zone ale țării, care vor veni pentru a se ruga împreună cu ierarhii și soborul slujitor. La final vor fi binecuvântate prinoasele și va fi săvârșită o slujbă de pomenire pentru ctitorii și beneficiarii așezământului, persoane vârstnice trecute în eternitate.

Pentru acest așezământ mănăstiresc piatra de temelie a fost pusă în 22 septembrie 2013, de către Preasfințitul Părinte Episcop Lucian. În 29 august 2018, biserica așezământului monahal-social „Țara Almăjului” a fost târnosită la sărbătoarea Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, iar în anul 2021, la aceeași sărbătoare, a fost sfințită pictura bisericii. Hramul principal al acestui așezământ monahal-social din depresiunea Almăjului este „Învierea Domnului”.

Citit 1570 ori

« Aprilie 2024 »