Marți, 09 Aprilie 2024 12:50

Activitate catehetică în cadrul Programului Naţional „Hristos Împărtăşit Copiilor, la parohia Calea Târgu-Jiului

(1 Vot)

Anul 2024 a fost declarat „Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” şi „Anul comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”.

În a treia duminică din Postul Mare, grupul catehetic „Ucenicii Sfântului Ioan Gură de Aur”, de la Parohia Calea Tîrgu Jiului, Drobeta Turnu Severin, coordonat de Prof. pr. Iliescu Sorin și dl. Prof. învățământ primar Cioabă Cornel, în parteneriat cu Școala Gimnazială Nr. 6, din Drobeta Turnu Severin, a susținut un mic concert de pricesne în timpul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii. Copilașii au adus bucurie duhovnicească credincioșilor parohiei noastre și au primit pentru osteneala lor pachete cu dulciuri și iconițe cu Maica Domnului. În biserică au fost expuse lucrările create de copii în cadrul activităților din duminicile precedente: icoane pe sticlă, icoane pe hârtie, desene, compuneri, poezii și rugăciuni. Activitățile se derulează în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos - Cuvântul care vindecă”, ajuns la ediția a XVI-a.

Preacucernicul părinte Octavian-Sorin Iliescu a mulțumit copiilor pentru jertfa adusă în ziua Cinstirii Sfintei Cruci, dar și părinților care le-au îndreptat pașii în această perioadă de post și rugăciune spre Sfânta Biserică, pentru a se împărtăși din harul duhovnicesc dăruit de Mântuitorul Iisus Hristos celor care doresc să vină la El, lepădându-se de cele lumești, luând Crucea cu bucuriile și încercările ei și urmându-L pe Hristos în pelerinajul spre Înviere.

Citit 390 ori Ultima modificare Marți, 09 Aprilie 2024 23:04

« Aprilie 2024 »