Miercuri, 29 August 2018 18:22

Sute de pelerini la hramul Mănăstirii Topolniţa

Sute de pelerini, veniţi din localităţile învecinate mănăstirii Topolniţa, au participat în duh de rugăciune la vechiul hram al mănăstirii Topolniţa de pe 29 august.

Praznicul închinat Tăierii Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul a început din ajun cu săvârşirea Slujbei de Priveghere (Vecernia cu Litie, Utrenia şi ceasul I) şi a continuat a doua zi prin slujba de sfinţire a apei, Slujba Acatistului şi cu Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită la altarul de vară de episcopul locului, Preasfinţitul Părinte Nicodim.

La finalul Sfintei Liturghii s-a săvârşit o slujbă de pomenire ca prinos de recunoştinţă adus ctitorilor, stareţilor şi vieţuitorilor, închinătorilor, donatorilor şi binefăcătorilor mănăstirii, adormiţi întru dreapta credinţă.

Ca o încununare a prezenţei la hram, toţi cei prezenţi au aşezat la suflet îndemnurile Preasfinţiei Sale legate de exemplul Sfântului Ioan Botezătorul: râvnă în rugăciune, pocăinţă permanentă şi postire.

Ziua de hram a fost trăită la cea mai mare intensitate de obştea sfintei mănăstiri, condusă de părintele arhimandrit Pavel Nicolăescu.

***

Mănăstirea Topolniţa este un aşezământ de călugări, cu viaţă de obşte, sub stăreţia părintelui arhimandrit Pavel Nicolăescu. Se află pe teritoriul comunei Izvoru Bârzii din judeţul Mehedinţi. După tradiţie, prima biserică a fost zidită aici de Sfântul Nicodim, în secolul al XIV-lea. Biserica actuală, în forma de cruce, a fost ridicată în anul 1646, de Lupu Buliga – “ver căpitan de plai”. A fost pictată în anul 1673, în frescă, stil bizantin, de zugravii Grigore “Grecul” şi Dima “Romanul”. Remarcabilă este tema „Judecata de Apoi”, pictată în faţada exterioară vestică, la fel ca la mănăstirile din Moldova.

După secularizare (1863), schitul a fost părăsit şi reînfiinţat în 1930. În anul 1932, Comisia Monumentelor Istorice a făcut reparaţii parţiale şi s-au reconstruit trei chilii. Mai târziu, s-au executat reparaţii şi restaurări, prin grija vrednicului de pomenire Î.P.S. Acad. Dr. Nestor Vornicescu, Mitropolitul Olteniei. La data de 21 mai 1993 s-a sfinţit biserica de lemn a mănăstirii, ce poartă hramul ,,Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. Pe 29 august 2014 a fost resfinţită biserica de zid a mănăstirii.

Citit 5136 ori Ultima modificare Miercuri, 29 August 2018 20:13

« Martie 2024 »