Joi, 12 Octombrie 2017 18:23

Ambasadorul Germaniei la Bucureşti în vizită de prezentare la Patriarhia Română

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În ziua de 12 octombrie 2017, la Reşedinţa patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel l-a primit în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Domnul Cord Meier-Klodt, ambasadorul Republicii Federale Germania în România. Domnul ambasador a mulțumit pentru onoarea de a fi primit și a apreciat rolul important și echilibrat al Bisericii Ortodoxe în societatea românească.

Excelența sa consideră că evenimentele importante din ultima perioadă au arătat faptul că Uniunea Europeană nu este un dat, ci mai degrabă un proces care trebuie sprijinit. Totodată și-a exprimat disponibilitatea de a fi un partener apropiat al României în demersurile care pot pune în valoare stabilitatea proiectului european.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel l-a felicitat pe noul ambasador al Republicii Federale Germania la București și i-a dorit succes în desfășurarea misiunii diplomatice în România. În continuare, Preafericirea Sa și-a exprimat speranța că relațiile bune româno-germane vor contribui la unitatea Europei și la cooperarea reciproc avantajoasă.

De asemenea, Patriarhul României a apreciat sprijinul de care se bucură din partea comunităţilor catolice şi protestante cei aproximativ cinci sute de mii de români din Germania.

 

Biroul de presă ale Patriarhiei Române

Citit 4793 ori Ultima modificare Joi, 12 Octombrie 2017 18:25

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Iulie 2024 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube