Joi, 06 Decembrie 2018 17:28

Parohia mehedințeană Balotești și-a prăznuit ocrotitorul spiritual

Scris de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

În data de 6 decembrie Biserica Ortodoxă de pretutindeni prăznuieşte pe Sfântul Ierarh Nicolae. Ca de fiecare dată şi în acest an biserica din parohia Baloteşti a îmbrăcat haine de sărbătoare cu ocazia prăznuirii sfântului ocrotitor. Sfânta Liturghie din această zi de hram a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Nicodim, având alături un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Nicodim le-a vorbit tuturor celor prezenți despre viața și activitatea Sfântului Ierarh Nicolae. Prin harul şi cu ajutorul lui Dumnezeu, Sfântul Ierarh Nicolae a săvârşit multe fapte izvorâte din iubirea aproapelui şi minuni, despre care ne vorbeşte tradiţia Bisericii pe care el a slujit-o cu pricepere, cu dragoste şi demnitate până în anul 340, când şi-a dat obştescul sfârşit, fiind chemat de Domnul la cele cereşti.

Smerenia, sărăcia de bunăvoie, iubirea de Dumnezeu şi de oameni, l-au aşezat pe Sfântul Nicolae în rândul celor mai apreciaţi oameni ai vremii sale, iar de atunci şi până la sfârşitul veacurilor, va fi cel ce aduce daruri celor cuminţi, în special copiilor.

La finalul Sfintei Liturghii a avut loc slujba de sfințire a crucilor ce vor fi puse pe turlele noii biserici din Baloteşti, construită la inițiativa Preacuviosului Părinte Pavel, Starețul Sfintei Mănăstiri Topolnița. Cu această ocazie Preasfințitul Părinte Nicodim a binecuvântat şi lucrările săvârșite la această sfântă biserică.

 

Foto: Marian Gherghinescu. 

Citit 555 ori Ultima modificare Joi, 06 Decembrie 2018 19:49

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Mai 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube