Joi, 05 Aprilie 2018 13:13

Învierea Domnului va fi prăznuită în Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin

Scris de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

La capătul Triodului şi Postului Mare se află slăvitul Praznic al Învierii Domnului, sărbătoare ce îndreaptă spre Dumnezeu toată suflarea creştinească.

În această perioadă binecuvântată, creştinii se călesc în încercările cele grele ale postului, fac pace cu fraţii întru aceeași credinţă, cultivând cele mai bune gânduri şi fapte ale milei trupeşti şi sufleteşti şi, mai cu seamă, merg la Sfânta Biserică, unde găsesc leac şi alinare tuturor neputinţelor.

Credincioşii severineni au parcurs pas cu pas călătoria duhovnicească purificatoare spre acest timp al mântuirii, căutând să aleagă hrană pentru suflet din sfaturile evanghelice şi din slujbele deosebite pe care Biserica le-a rânduit.

În urbea de pe malul Dunării se simte în fiecare casă atmosfera solemnă din preajma sfintelor sărbători. În Biserici, ea însoţeşte rugăciunea şi cântarea, comuniunea şi meditaţia la Pătimirile lui Hristos pentru fiecare dintre noi.

Dreptslăvitorii creştini merg la bisericile de enorie, se mărturisesc şi se cuminecă, aşteptând Învierea Domnului, asemenea fecioarelor înţelepte.

La Catedrala Episcopală din municipiu, sute de suflete participă zilele acestea la slujba Deniilor şi la celelalte Laude şi primesc dezlegarea păcatelor şi împărtăşirea cu Cinstitul Trup şi Sânge al Mântuitorului.

Sărbătoarea Învierii Domnului este, totodată, unul dintre hramurile Catedralei episcopale, alături de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, putătorul de biruință, ocrotitorul Severinului.

Ca osteneala şi jertfirea sinelui din acest post să nu fie zadarnică, severinenii sunt invitaţi să încununeze buna trecere a postirii prin participarea la slujba de Înviere ce va fi săvârşită anul acesta chiar în Catedrala episcopală şi, într-un glas, cler şi popor, martori ai ridicării Mântuitorului din morţi, să cânte „Hristos a înviat!”.

Dimensiunea muzicală liturgică va fi presărată de cântări deosebite, interpretate de cele două grupuri psaltice  ale Catedralei episcopale.

În cadrul slujbei de Înviere, se va da citire Pastoralei Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, alături de care va sluji  soborul de preoţi şi diaconi ai sfântului lăcaș de închinare. Pastorala se va citi, potrivit rânduielii bisericeşti, în toate bisericile din Mehedinţi.

Cei care, din binecuvântate pricini, nu pot participa la Slujba de Înviere, au bucuria şi posibilitatea de a o asculta în transmisiune directă la postul de radio „Lumina”, pe frecvența 90,4 FM.

Citit 952 ori Ultima modificare Joi, 05 Aprilie 2018 13:16

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Martie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube