Marți, 30 Iunie 2020 17:48

Hramul de vară al bisericii noi din satul Balotești

Marți, 30 iunie, când biserica Ortodoxă Română face prăznuirea Soborului celor doisprezece Apostoli, biserica nouă a satului Balotești din județul Mehedinți și-a serbat hramul.

În această zi de hram, Slujba Utreniei și Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie au fost săvârșite în pridvorul bisericii de către Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei și de către Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Românilor Ortodocși din Ungaria și locțiitorul scaunului episcopal al Daciei Felix, alături de un ales sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de protopsalți ai Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

La slujba Sfintei Liturghii a fost pomenit și Preacuviosul Părinte Arhimandrit Pavel Nicolăescu, fost stareț al mănăstirii Topolnița, trecut la Domnul anul trecut, cel care a purtat de grijă la înălțarea acestei biserici, care acum se afla la stadiul de pictură murală.

Biserica din Balotești a fost începută în anul 2006 din necesitatea de a avea o biserica mai mare pentru că vechea biserica devenise neîncăpătoare, dar și pentru faptul că vatra satului Balotești s-a mutat datorită extinderii localităţii, biserica cea veche din rămânând aproape de marginea satului.

Cuvântul de învățătură de la finalul Sfintei Liturghii a fost rostit de Preasfințitul Părinte Siluan care le-a vorbit celor prezenți despre Sfinţii Apostoli.

Hramul de iarna al parohiei Balotești este Sfântul Ierarh Nicolae, hram purtat și de biserica veche a satului.

Citit 2841 ori Ultima modificare Marți, 30 Iunie 2020 22:48

« Aprilie 2024 »