Marți, 12 Septembrie 2017 09:35

Corul „Pro Musica” din Giula, Ungaria, în Episcopia Severinului și Strehaiei

Scris de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Cu binecuvântarea și participarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria, dar și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Nicodim, al Severinului și Strehaiei, Corul „Pro Musica” din Giula, Ungaria, s-a aflat pentru două zile (9 și 10 septembrie 2017) într-un pelerinaj, efectuat la diferite biserici și mânăstiri din cadrul Episcopiei Severinului și Strehaiei.

Grupul coral, care a luat ființă în anul 1991, sub bagheta dirijorală a renumitului Profesor Gheorghe Flueraș din Arad, iar din 2011 este condus de tânărul și talentatul Profesor Adrian Bughi, tot din Arad, ucenic al maestrului Flueraș, a purces de data aceasta la drum, din orașul Giula, sâmbătă, 9 septembrie 2017, dis-de-dimineață. Grupul a fost compus din 25 de persoane, între care s-au numărat Părintele Florin Olteanu, membru al corului, Protopop de Giula și Paroh la Chitighaz, în Ungaria, conducătorul grupului, Domnul Profesor Adrian Bughi, dirijorul corului și Domnul Ștefan Oroian, artist plastic din Giula și Președinte al Fundației „Pro Musica”, constituită în mod special, în 1993, pentru a sprijini activitatea corului.

Primul popas al pelerinajului s-a făcut la Mânăstirea Piatra Scrisă, din Episcopia Caransebeșului, unde a fost vizitată biserica veche a mânăstirii, cu renumita icoană făcătoare de minuni, a Preasfintei Treimi, pictată pe piatră.
Grupul a fost așteptat apoi, la intrarea în orașul Orșova, de Părintele Mihai Zorilă, Consilierul Economic al Episcopiei Severinului și Strehaiei, care i-a condus la Mânăstirea „Sfânta Ana”, din acest oraș și le-a prezentat biserica și muzeul mânăstirii, dedicat ctitorului ei, renumitul ziarist și patriot Pamfil Șeicaru (1894-1980). Aici, membrii corului s-au întâlnit și cu Preasfințitul Părinte Siluan, care în dimineața aceleași zile a slujit împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și cu Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei și Chiriarhul locului, la târnosirea bisericii noi, din Șimian (din apropiere de orașul Drobeta Turnu Severin), închinată Cuviosului Dorotei al Gazei.
În această primă zi, de pelerinaj pe pământuri mehedințene, Corul „Pro Musica”, împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan și cu Părintele Mihai Zorilă, au vizitat și alte biserici din Orșova și au făcut o croazieră pe Dunăre, până dincolo de Cazanele Mari, la peștera Ponicova, în timpul căreia au putut admira câteva dintre valorile deosebite, naturale și istorice, ale acestor locuri, precum Tabula Traiana, mărturie a trecerii odinioară, prin aceste locuri, a oștirilor împăratului Traian, sau Mânăstirea Mraconea și chipul sculptat în piatră al Regelui Decebal, pe spesele lui Iosif Constantin Drăgan, din Lugoj, fiind călăuziți, peste tot, de glasul înțelept și blând, presărat și cu umor, al Părintelui Mihai.
În aceeași seara, la cină, a fost sărbătorită una dintre membrele corului, Doamna Maria Chiș, la împlinirea frumoasei vârste de 78 de ani.
Obiectivul principal al vizitei Corului „Pro Musica” la Severin a fost participarea la Sfânta Liturghie și concertul de cântări bisericești, pe care l-a oferit, la final, în fața clerului și credincioșilor de la Catedrala Episcopală din Severin, în Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci (10 septembrie 2017). Slujba a fost săvârșită de cei doi Ierarhi: Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei și Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocși din Ungaria, împreună cu un numeros sobor de preoți și diaconi din cele două Eparhii.
Coriștii români din Giula au fost primiți apoi de Preasfințitul Părinte Nicodim, la Reședința Episcopală din Severin, și au mai vizitat, de asemenea, vechea cetate din Drobeta Turnu Severin, Muzeul Porților de Fier și Mânăstirea Vodița, înainte de întoarcerea spre casă, unde au revenit cu amintiri frumoase și cu multă bucurie în suflete.
Pelerinajul a putut avea loc cu sprijinul financiar al Ministerului Resurselor Umane de la Budapesta, obținut printr-un concurs, al Autoguvernării Românești Județene din Bichișceaba și al celei Locale din Giula, dar și al Episcopiei Severinului și Strehaiei, prin implicarea Părintelui Consilier Mihai Zorilă și a Secretarului Eparhial Iulian Pruiu, conducătorul Corului „Koinonia” al Episcopiei Severinului și Strehaiei.
Corul „Pro Musica” a împlinit, în 2016, 25 de ani de existență și activitate prodigioasă, desfășurată în scopul menținerii și promovării artei corale și identității românești și ortodoxe la românii din Ungaria și a primit atunci, din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel Ordinul „Sanctus Stephanus Magnus”.
Între realizările importante ale Corului din Giula se numără organizarea a șapte festivaluri de muzică sacră și opt festivaluri de muzică laică, la Giula, precum și participarea la numeroase concerte și festivaluri, în Ungaria, în România și în alte țări [la Pécs (1994), Budapesta (2004), Seghedin (2013, 2014, 2015), Szentendre (2015), Csongrád (2003), Hódmezővásárhely (1998) și Giula (toate în Ungaria); la Argos Orestico, în Grecia (1995); la Vârşeţ, în Serbia (2016); la Arad şi Şiria (1998), Lipova (1994), Covăsânţ (2007, 2008), Vârfurile (2005), Orăştie (2004), Baia Mare (2005), Curtea de Argeş (1997), Piteşti (2000), Oradea (2001) și Lugoj (2001, 2008, 2014, 2016].

 

Citit 3844 ori

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Iulie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube