Joi, 12 Aprilie 2018 17:43

Catedrala Episcopală din Cetatea Severinului a îmbrăcat straie de sărbătoare

Scris de
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

Anul acesta, hramul celui mai reprezentativ lăcaș de cult din Cetatea Severinului a fost marcat prin oficierea mai multor slujbe religioase.

Miercuri, 11 aprilie, începând cu ora 18:00, la Catedrala episcopală a fost săvârșită Vecernia Mare cu Litie, în cinstea Sf. M. Mc. Gheorghe, ocrotitorul Severinului, iar joi, 12 aprilie, credincioșii au participat la slujba Utreniei și la Sfânta Liturghie arhierească. La ceremoniile prilejuite de hramul Catedralei episcopale Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către Înalt Preasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, alături de Înalt Preasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Preasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, Preasfințitul Părinte Siluan Episcopul Ortodox Român din Ungaria și locțiitoral Daciei Felix și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopie Aradului, înconjurați fiind de către un ales sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile din timpul Sfintei Liturghii au fost asigurate de către Corul Kinonia al Episcopiei Severinului și Strehaiei, sub bagheta dirijorală a Preacucernicului Părinte Iulian Pruiu. La finalul Sfintei Liturghii, Înalt Preasfințitul Părinte Irineu Popa, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei le-a vorbit tuturor celor prezenți despre rolul rugăciunii în această perioadă și despre viața și activitatea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, mulțumind totodată Preasfințitului Părinte Nicodim, pentru invitația făcută.

Foto-:Aurel-Marian-Augustin Gherghinescu

 

Citit 1310 ori

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Martie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube