Sâmbătă, 27 Iulie 2019 18:50

Biserica parohială din satul Izvoru Aneștilor a fost resfințită

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(9 voturi)

Sâmbătă, 27 Iulie 2019, când Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, Preasfințitul Părinte Nicodim, episcopul Severinului și Strehaiei s-a aflat în mijlocul comunității parohiale din satul Izvoru Aneștilor, comuna Livezile, Protopopiatul Drobeta, județul Mehedinți.

Aici, ierarhul mehedințean a târnosit biserica parohială, după care, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de un ales sobor de preoți și diaconi.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a hirotesit iconom stavrofor pe preacucernicul părinte Gabriel Pacioga, preot paroh al acestei parohii, acordându-i distincția "Crucea Mehedințeană", în semn de prețuire pentru toată activitatea depusă pe altarul bisericii noastre strămoșești, iar enoriașilor implicați în efortul de restaurare a bisericii parohiale, chiriarhul mehedințean le-a oferit gramate de mulțumire.

Răspunsurile liturgice au fost date de către o parte dintre membrii grupului psaltic "Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana" al Catedralei episcopale din Drobeta-Turnu Sverin.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Nicodim le-a vorbit celor prezenți despre rolul preotului în comunitatea pe care o are în păstorire, iar părintele paroh a mulțumit tuturor acelora care s-au implicat în realizarea acestui edificiu.

Biserica ce poartă hramul Adormirii Maicii Domnului din această comunitate, care datează din anul 1902, a trecut printr-un incendiu devastator chiar în anul centenarului său, la 17 Martie 2002, din vechea construcție fiind salvați doar pereții exteriori. În această zi, la 17 ani după acest nefericit eveniment, prin grija părintelui paroh și cu sprijinul autorităților locale și al enoriașilor, lăcașul de cult a fost repus în demnitatea de spațiu liturgic al comunității.

Citit 1586 ori Ultima modificare Duminică, 28 Iulie 2019 18:12

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Septembrie 2020 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube