Miercuri, 10 Ianuarie 2018 13:12

Tăierea stejarului - tradiție a Crăciunului sârbesc

Echipa de filmare formată dintr-un regizor, editor de film și cameraman din cadrul proiectului RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border și-au început activitatea în localitățile din Districtul Borski, Serbia.

În dimineața zilei de 6 ianuarie a.c., cu ocazia Ajunului Crăciunului pe stil vechi, echipa a participat, împreună cu reprezentanți ai autorității locale, preoții Bisericii Sf. Gheorghe din Kladovo și localnici, la ceremonia de tăiere a lemnului în pădurea de pe dealul Milutinovo. Un stejar a fost depus în fața sediului Prămăriei, iar participanții și-au continuat drumul spre biserică.

Ceremonii asemănătoare au filmate și în localitățile din împrejurimi: Vârbița Mică (Mala Vrbica), Vârbița Mare (Velika Vrbica), Velika Kamenica.

Echipa de filmare își va desfășura activitatea timp de un an, pe parcursul căruia vor realiza 20 filme cu scop turistic, 4 spoturi radio și 2 spoturi TV.

Proiectul RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border este implementat prin Programul INTERREG-IPA de Cooperare Transfrontalieră RomâniaSerbia, program finanțat de Uniunea Europeană prin Instrumentul de Asistenţă pentru Preaderare (IPA II) şi cofinanţat de statele partenere în program, derulat în parteneriat cu Primăria Kladovo (Districtul Borski, Serbia), Primăria Broșteni (județul Mehedinți, România) și Asociația „Fiii Lupșei”  (județul Mehedinți, România).

Elena Cercega – Responsabil PR

Citit 4904 ori