Luni, 18 Martie 2019 10:39

Prima duminică a Postului Mare - Duminica Ortodoxiei. Slujire arhierească la Catedrala episcopală.

Duminica Ortodoxiei este prima duminică din Postul Sfintelor Paşti. Această duminică aminteşte de evenimentele din 11 martie 843, de la Constantinopol, când a fost restabilit cultul sfintelor icoane. Pentru că aceasta zi a fost considerată o nouă victorie a Ortodoxie împotriva ereziilor, s-a stabilit că prima duminica din Postul Mare sa fie numită Duminica Ortodoxiei şi să amintească de biruinţa Bisericii asupra ereziilor.

În această duminică, Părintele Episcop Nicodim a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

La finalul Sfintei Liturghii, Preacucernicul Părinte Claudiu Crăciun, paroh al Catedralei Episcopale a dat citire Pastoralei trimise de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, iar în încheiere, Preasfințitul Părinte Nicodim a așezat la sufletele credincioșilor un cuvânt de învățătură.

În "Duminica Ortodoxiei", în toate Bisericile Ortodoxe a fost oficiată Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. Această Liturghie, una dintre cele trei existente în cultul ortodox, se oficiază numai de zece ori pe an: în primele cinci duminici din Postul Mare, în Joia şi Sâmbăta Mare, în Ajunul Crăciunului şi al Bobotezei şi în ziua sărbătorii Sfântului Vasile cel Mare.

Potrivit hotărârii Sfântului Sinod, în Duminica Ortodoxiei, în toate bisericile şi mănăstirile Patriarhiei Române din ţară şi străinătate s-a organizat o colectă pentru constituirea Fondului Central Misionar destinat operei misionare, social-filantropice, educaţionale a Bisericii Ortodoxe Româneşi sprijinirii parohiilor sărace din ţară şi străinătate.

Citit 3433 ori Ultima modificare Luni, 18 Martie 2019 10:47

« Martie 2024 »